Nga basti me akullore te dieta dhe origjina italiane, ja sekretet e Leo Mesit


U prek dhe preku tĂ« tjerĂ«t. Lionel Mesi u pĂ«rshĂ«ndet me BarcelonĂ«n me njĂ« konferencĂ« historike pĂ«r shtyp tĂ« dielĂ«n. “PĂ«rgjysmova rrogĂ«n dhe zgjata kontratĂ«n, por nuk mjaftoi. Do tĂ« doja njĂ« ditĂ« njĂ« lamtumirĂ« me stadium plot, pĂ«r kĂ«ta njerĂ«z do tĂ« bĂ«ja gjithçka”. Sulmuesi argjentinas largohet nga Spanja pas 21 vitesh suksese dhe nĂ« Paris merr me vete edhe njĂ« valixhe me “sekrete”.

Mesi Antonela

DIETA – Nutricionisti italian Xhuliano Poser ka revolucionarizuar ushqyerjen e tij. Ai i kĂ«shilloi pesĂ« ushqime bazĂ«: ujĂ«, vaj ulliri, drithĂ«ra integrale, fruta dhe perime tĂ« freskĂ«ta. Lejohen arrat dhe njĂ« sasi e reduktuar sheqeri, por jo vetĂ«m. Si shumĂ« nutricionistĂ« tĂ« cilĂ«t punojnĂ« me sportistĂ«t, Poser i kĂ«shilloi qĂ« tĂ« mos e ekzagjerojĂ« me konsumin e mishit, njĂ« ushqim i dashur nĂ« AmerikĂ«n e Jugut dhe SpanjĂ«.

“Sasia e mishit qĂ« konsumohet normalisht nga argjentinasit dhe uruguaianĂ«t Ă«shtĂ« e tepruar, sepse Ă«shtĂ« e vĂ«shtirĂ« tĂ« tretet”, tha Poser. Pjatat e tij tĂ« preferuara? PulĂ« e pjekur me perime dhe kotĂ«leta mileneze e gatuar mundĂ«sisht nga mamaja. SidoqoftĂ«, ai kaloi nga njĂ« regjim ushqimor thuajse vegan, pas problemeve me tretjen dhe tĂ« vjellat qĂ« i pĂ«rsĂ«riteshin nĂ« disa ndeshje me BarcelonĂ«n apo ArgjentinĂ«n.

STËRVITJA – NjĂ« kampion si ai Ă«shtĂ« i detyruar tĂ« kurojĂ« çdo aspekt tĂ« stĂ«rvitjes sĂ« tij. Mesi synon tĂ« stĂ«rvisĂ« shpejtĂ«sinĂ« dhe zhdĂ«rvjelltĂ«sinĂ«. NĂ« rutinĂ«n e tij, nuk mungojnĂ« ushtrimet pĂ«r zgjatjen e muskujve tĂ« pasmĂ« tĂ« kofshĂ«ve apo kĂ«rcimet me pengesa. PĂ«rdor edhe skuotet e famshme pĂ«r forcimin e muskujve tĂ« legenit dhe kĂ«mbĂ«ve. PĂ«r zhdĂ«rvjelltĂ«sinĂ« pĂ«rdor kĂ«rcimet me kone dhe pengesa. NĂ« çdo stĂ«rvitje, pi shumĂ« ujĂ« pĂ«r tĂ« ruajtur hidratimin dhe bĂ«n kros pĂ«r 5-10 minuta.

FAMILJA – Mesi Ă«shtĂ« baba i tre fĂ«mijĂ«ve (Tiago 2012, Mateo 2015 dhe Çiro 2018), fryt i martesĂ«s me shoqen e fĂ«mijĂ«risĂ«, Antonela Rokuco. Jo tĂ« gjithĂ« e dinĂ« se ai Ă«shtĂ« me origjinĂ« italiane. Gjyshi i babait tĂ« Mesit, Anxhelo Mesi, lindi nĂ« 1866 nĂ« Rekanati dhe jetoi nĂ« Montefano, provincĂ« e MaçeratĂ«s, pĂ«rpara se tĂ« nisej drejt ArgjentinĂ«s.

Kur Leo feston, ngre sytë drejt qiellit, por nuk është një referim për Zotin. Ai ia dedikon Selias, gjyshes së ndarë nga jeta në 1998.

NĂ« moshĂ«n 9-vjeçare njĂ« drejtues i klubit tĂ« tij i propozoi njĂ« bast: njĂ« akullore çdo 100 xhonglime. NjĂ« herĂ« kaloi kuotĂ«n 1 mijĂ« dhe fitoi 10 akullore. Mesi Ă«shtĂ« njĂ« i apasioniuar i “Cumbias”, njĂ« muzikĂ« popullore nĂ« AmerikĂ«n e Jugut. Mes kĂ«ngĂ«tarĂ«ve tĂ« tij tĂ« preferuar Ă«shtĂ« njĂ« italian, Eros Ramazoti.

NDIKIMI – â€œGolfsupport.com” ka pĂ«rpiluar listĂ«n e 20 sportistĂ«ve pĂ«r tĂ« cilĂ«t Ă«shtĂ« shkruar mĂ« shumĂ« gjatĂ« vitit tĂ« fundit (korrik 2020-qershor 2021).

Dhe askush nuk e kalon argjentinasin. 490.632 Ă«shtĂ« shifra e artikujve “online” ku pĂ«rmendet emri i futbollistit, gati dyfishi i yllit tĂ« basketbollit LeBron Xhejms (216.268 artikuj pĂ«r basketbollistin e Los Anxheles LejkĂ«rs). NĂ« pod Ă«shtĂ« edhe Nejmar, shoku i ardhshĂ«m i skuadrĂ«s (171.406 artikuj) i cili lĂ« pas Kristiano Ronaldon (145.042).

PANORAMASPORT.AL

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.