Nga bllokimi i financimit te ‘goditja’ e elitës ruse dhe Nord Stream 2/ Kush janë sanksionet e reja që Presidenti Biden shpalli kundër Rusisë (DETAJE)

Pas urdhrit të presidentit rus Vladimir Putin për trupat ruse në dy rajone separatiste pro-Moskë në Ukrainën lindore, Presidenti Biden njoftoi një raund të ri sanksionesh kundër Rusisë.

“Unë po shpall këstin e parë të sanksioneve për të vendosur kosto ndaj Rusisë në përgjigje të veprimeve të saj dje,” tha Biden në komentet nga Shtëpia e Bardhë . “Këto janë koordinuar ngushtë me aleatët dhe partnerët tanë dhe ne do të vazhdojmë të përshkallëzojmë sanksionet nëse Rusia përshkallëzohet.”

Këtu janë sanksionet e detajuara nga Biden:

-Sanksione kundër dy institucioneve financiare, VEB dhe bankës ushtarake ruse. Pjesë të ekonomisë ruse janë duke u shkëputur nga sistemet financiare ndërkombëtare, tha ai.

-Priten sanksione të mëtejshme kundër elitave ruse dhe familjeve të tyre.

-Biden tha se SHBA ishte koordinuar me kujdes me aleatët – dhe në të vërtetë, sanksionet që ai renditi pasuan njoftimet e bëra në Evropë më herët sot.

-Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson, tha se pesë bankave po ngrinin aktivet e tyre dhe tre miliarderë rusë – të cilët gjithashtu do të goditen me ndalime të udhëtimit në Mbretërinë e Bashkuar – do të përballen me të njëjtën gjë.

Pasi ai njoftoi masat në Dhomën e Komunave më herët, disa deputetë argumentuan se ato nuk shkuan aq larg sa duhet – por Johnson tha se sanksionet mund të zgjateshin.

-Gjermania pezulloi certifikimin e gazsjellësit Nord Stream 2, i cili do të sillte gaz nga Rusia. Vendi furnizon Evropën me rreth 40% të gazit të saj, me burim nga furnizimet e mëdha në lindje të Rusisë.

Dhe BE-ja ra dakord unanimisht për valën e saj të parë të masave, e cila përfshin shënjestrimin e të gjithë anëtarëve të parlamentit rus që miratuan vendimin e Ukrainës. Bankat ruse dhe aksesi në tregjet financiare të BE-së u bllokuan gjithashtu.

Por sanksionet e deritanishme janë më pak se ato që ishin kërcënuar në rast pushtimi. Kishte spekulime se Rusia mund të ishte përballur me shkëputjen nga sistemi bankar global, mohimin e aksesit në dollar, apo edhe përballjen me kufizime të importit ose eksportit.

Biden gjithashtu vuri në dukje se nëse Rusia “vazhdon agresionin e saj”, mund të pasojnë sanksione shtesë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.