Nga dhuratat te diskutimet për çështjet rajonale dhe ndërkombëtare, presidenti Begaj takon Papa Franceskun në Vatikan


Ditën e sotme presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka zhvilluar një takim me Papa Franceskun në Vatikan.

papafrancesku

Lajmin e kanë bërë të ditur mediat e huaja, të cilat raportojnë se takimi ka zgjatur pak më shumë se 30 minuta.

Gjithashtu sipas mediave italiane, bëhet me dije se pas këtij takimi, Begaj vazhdoi në Sekretariatin e Shtetit, ku u diskutua edhe për integrimin europian të vendit.

Seanca filloi në orën 9:50 dhe përfundoi në orën 10:25. Papa Françesku i ka dhuruar Begajt një majolikë që përshkruan një statujë të Shën Pjetrit duke dhënë një bekim me kupolën e Bazilikës së Shën Pjetrit në sfond, vëllimet e dokumenteve papale, mesazhin për Ditën Botërore të Paqes 2022, dokumentin mbi Vëllazërinë Njerëzore dhe libri mbi Statio Orbis i 27 marsit 2020.

Nga ana tjetër, presidenti i dhuroi Prapës një mozaik prej kashte, që përshkruan një grua me rroba tradicionale shqiptare, një riprodhim bronzi të Darkës së Fundit dhe një kopje fotostatike të “STATUTA ET ORDINATIONES CAPITULI ECCLESIAE CATHEDRALIS DRIVASTIENSIS”, katedrales së dioqezës së lashtë. Drivasto ekziston që nga viti 1089 dhe ishte gjithashtu nën dominimin e Venedikut, përpara se të bëhej osman, duke sinjalizuar gjithashtu një prani të lashtë të krishterë.

Në bisedimet në Sekretariatin e Shtetit, thuhet në një njoftim të Zyrës së Shtypit të Selisë së Shenjtë , “u shpreh vlerësimi për marrëdhëniet e mira ekzistuese dypalëshe dhe synimi për të zhvilluar më tej bashkëpunimin në sektorë me interes të përbashkët”.

“Sipas deklaratës, më tej u theksua kontributi pozitiv i komunitetit katolik në shoqërinë shqiptare”.

Më pas, “u fokusuam në procesin e integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Evropian dhe në disa çështje rajonale dhe ndërkombëtare, përfshirë luftën në Ukrainë dhe ndikimin e saj në Ballkanin Perëndimor”.

Gjithashtu mësohet se në takimin dypalësh kardinali Pietro Parolin, sekretar i shtetit të Vatikanit, shoqërohej nga Imzot Miroslaë Ëachoëski, nënsekretar për marrëdhëniet me shtetet.

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *