Nga e hëna Gjermania nis shpërndarjen e certifikatave COVID-19

Duke nisur nga dita e hënë në Gjermani do të hyjë në përdorim certifikata digjitale COVID-19 (CovPass).
Lajmi u bë i ditur nga gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn gjatë prezantimit të certifikatës dixhitale Covid-19.

Ministri pohoi se qendrat e vaksinimit, farmacistët dhe mjekët do të vërtetojnë në mënyrë dixhitale informacionin për ata që kanë marrë dy doza të vaksinës. Kujtojmë se vetëm vaksinat e aprovuara nga Agjencia Evropiane e Barnave mund të regjistrohen në certifikatën dixhitale COVID-19.

Bashkimi Evropian deri më tani ka miratuat vaksinat e prodhuara nga BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca dhe Johnson&Johnson.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.