Nga frika tek planet, CNN: Europa po luan lojë të rrezikshme me vaksinat

Gjigandi mediatik CNN ka shkruar për planet e ardhshme të Europës për procesin e vaksinimit. Sipas CNN, Europa po luan një lojë të rrezikshme me vaksinat ndërkohë që pretendon të vaksinojë 70% të popullsisë brenda shtatorit.

Nga ana tjetër frika dhe dyshimi tek qytetarët është më e lartë se kurrë pas ‘alarmit’ për vaksinën e AstraZeneca. EMA dha ‘ok’ për vijimin e përdorimit të saj, por FDA e SHBA ende nuk ka dhënë autorizim.

Nga ana tjetër kontinenti europian është në valën e tretë të pandemisë, dhe disa vende kanë rikthyer masat e ashpra të Lock-Down, ndërkohë që shpëtimi i vetëm është vaksina, dhe alternativa më e shpejtë dhe e lirë, vaksina Astra-Zeneca.

Ndërkohë një tjetër problem është se BE nuk po merr sasitë e parashikuara të vaksinave duke krijuar një ngërç më vete.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.