Nga kërcimtar i Jennifer Lopez, në kandidat për president, kush është 49-vjeçari që kërkon të udhëheqë Meksikën

nga kercimtar i jennifer lopez ne kandidat per president kush eshte 49 vjecari qe kerkon te udheheqe meksiken

Eduardo Verastegui kërkon të jetë presidenti i ardhshëm i Meksikës.

49-vjeçari u regjistrua si kandidat i pavarur të enjten e datës 7 shtator, duke vizituar zyrat e Institutit Kombëtar të Zgjedhjeve (INE).

Pas dorëzimit të dokumenteve të kërkuara, është çështje ditësh që INE të vendosë nëse ai i plotëson kërkesat dhe t’i lëshojë një certifikatë që konfirmon kandidaturën e tij.

Para se të përfshihej në politikë dhe kauza sociale, Verastegui pati një karrierë të dukshme në industrinë e argëtimit në Meksikë dhe Shtetet e Bashkuara.

Ndërsa së fundmi është bërë i njohur si producent, ai u shfaq gjithashtu në telenovela meksikane dhe produksione hollivudiane, madje duke ndarë ekranin me Sofia Vergara. Plus, ai bëri një film në videoklipin “Ain’t Your Mama” të Jennifer Lopez.

Para hyrjes së tij në politikë, i njëjti pati një karrierë të dukshme si këngëtar në vitet 1990 me grupin “Kairo”.

Eduardo lindi në Ciudad Mante, një qytet në Meksikën veriore. Ai e kishte pasion aktrimin që i vogël.

Si i ri u regjistrua në Qendrën e Edukimit Artistik (QEA) në Televisa. Ndërkohë që ishte në CEA, atij iu rekomandua të bashkohej me grupin e pop-it.

Me “Kairo”, ai publikoi albume si: “Signo del Tiempo” dhe “Gaudium”.
Kur bëhet fjalë për telenovelat, Verastegui u shfaq në: “Mi Querida Isabel”, “Sonadoras”, “Una luz en el camino, “Tres mujeres” dhe “Alma Rebelde”.

Në vitet 2000, ai u fut në Hollyëood. Në vitin 2003 luajti në filmin “Chasing Papi”, duke luajtur rolin e Thomas Fuentes së bashku me Sofia Vergara.

Filmi i tij i radhës ishte “Meet Me in Miami”. Përveç këtyre projekteve, Verastegui u shfaq edhe në seriale televizive si “CSI: Miami” dhe “Charmed”.

Në vitin 2001, u shfaq në videoklipin e Jennifer Lopez për “Ain’t Your Mama”. Aktori dhe këngëtarja e “The Diva of the Bronx” kanë skena të këndshme duke kërcyer së bashku.

Në vitin 2004, ai themeloi “Metanoia Films”, një kompani prodhimi. Gjatë asaj kohe, Verastegui synoi të distancohej nga projektet që portretizonin latinët në një dritë negative.

Në vitin 2006, ai publikoi “Bella”, ku portretizoi Jose, një latino në New York që i ofronte mbështetje morale Ninas, një gruaje të re shtatzënë që përballet me një vendim të vështirë.

Filmi u prit me pozitivitet, duke e motivuar Verasteguin të vazhdojë të prodhojë filma. Ndër prodhimet e tjera të tij me “Metanoia Films” janë: “Crescendo”, “Cristiada”, “Hijo de Dios”, “El Kiss de Dios”, “Little Boy” dhe më shumë.

Kohët e fundit, Eduardo ka qenë në qendër të vëmendjes për filmin e tij “Sound of Freedom” me regji të Alejandro Monteverde. Filmi prek një nga problemet më serioze në shoqëri: shfrytëzimin e fëmijëve.

Përveçse producent i filmit, ai është edhe pjesë e kastit, duke luajtur rolin e Paul. Edhe pse është një burrë i pashëm dhe i suksesshëm, ka shumë vite që është beqar.

Aktivizmi i tij social dhe politik e ka bërë atë të takohet me zyrtarë të nivelit të lartë, si presidenti i Salvadorit, Nayib Bukele. Korrikun e kaluar, presidenti u takua me aktorin, duke u zotuar se do të zhdukte trafikimin e fëmijëve.

Tani, Eduardo synon të bëjë emër në politikë dhe të lërë gjurmë në Meksikë. Nëse pranohet si kandidat i pavarur, do të konkurrojë kundër Xochilt Gálvez, kandidat i Frontit të Gjerë për Meksikën dhe Claudia Sheinbaum, koordinatore e Komiteteve për Transformimin e Katërt.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts