Nga letrat e dashurisë tek krimet në Bucha/ Reuters zbardh detajet që demaskojnë trupat që torturuan dhe masakruan civilët

Në fund të marsit, kur trupat ruse u tërhoqën nga Bucha, ata lanë kujtime të pushtimit të tyre vdekjeprurës për të gjithë botën. Trupat u shpërndanë në rrugë. Shtëpitë u shndërruan në gërmadha. Një fushë pranë kishës së qytetit ishte bërë një varr masiv.

Tani, ndërsa prokurorët ukrainas dhe ndërkombëtarë fillojnë punën për identifikimin e atyre që janë përgjegjës për mizoritë e supozuara, Reuters ka ekzaminuar pasojat e tërheqjes së nxituar të Rusisë dhe ka gjetur të dhëna jetike për identitetin e ushtarëve individualë rusë dhe njësive ushtarake të pranishme gjatë pushtimit të përgjakshëm.

Midis tyre, një forcë elitare paraushtarake që raporton deri në një ish-truproje të Presidentit Vladimir Putin. Një divizion paraushtarak i dekoruar për rolin e tij në luftën e gjatë sekrete të Moskës në Ukrainën Lindore. Trupat çeçene të lidhura me udhëheqësin e fortë të rajonit rus. Dhe një parashutist që u gjurmua falë një letre dashurie të gjetur në rrënoja.

Gazetarët e Reuters kaluan tre javë në Bucha duke intervistuar më shumë se 90 banorë, duke shqyrtuar dëshmitë fotografike dhe video që këta vendas ndanë dhe duke shqyrtuar dokumentet e lëna pas nga rusët.

Pjesa më e madhe e provave dhe dëshmive u përqendruan në rrugën Yablunska, një rrugë 4.5 km, emri i së cilës do të thotë Rruga e Pemës së Mollës. Pikërisht këtu, në skajin jugor të Buchas, kufomat e civilëve u lanë sheshit. Shumë detaje rreth forcës pushtuese dhe zinxhirit komandues raportohen këtu për herë të parë.

I pyetur në lidhje me operacionin ushtarak të Rusisë në Bucha, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov u përgjigj: Historia e Buchas është një skenë e rreme. Për detaje, duhet t’i drejtoheni Ministrisë së Mbrojtjes.

As ministria dhe as ushtria ruse nuk iu përgjigjën pyetjeve të Reuters.

Ushtarët nga forca e sigurisë Vityaz e Rusisë ishin në mesin e trupave pushtuese, tregoi një dokument identiteti i gjetur në vendngjarje. Vityaz, prania e të cilit në Bucha zbulohet këtu për herë të parë, është nën komandën e Gardës Kombëtare, Rosgvardiya. Shefi i saj, Viktor Zolotov, i cili nuk komentoi për këtë artikull, është një ish-truproje i Putinit dhe i raporton drejtpërdrejt presidentit rus.

Dokumente të tjera, duke përfshirë një letër dashurie të gjetur në një shtëpi që ishte zënë nga ushtarët rusë, ndihmuan në vendosjen në Bucha të Divizionit të 76-të të Sulmit Ajror të Gardës, një forcë parashutiste nga Pskov në Rusinë veriperëndimore.

Raportimi i Reuters për herë të parë e ka lidhur në mënyrë të pavarur këtë me aktet e dhunës ndaj njerëzve të paarmatosur.

Më herët, në vitin 2014, Putin dekoroi të Divizionin e 76 për kryerjen e misioneve luftarake kur Rusia po luftonte një luftë klandestine në Ukrainën lindore.

Duke intervistuar dhjetëra dëshmitarë, duke analizuar postimet në mediat sociale dhe duke përdorur teknika të inteligjencës me burim të hapur për të përshtatur videon me vendet ku është xhiruar, Reuters zbuloi se të paktën tre njësi çeçene aleate me liderin çeçen Ramzan Kadyrov, një tjetër mbështetës i zjarrtë i Putinit, ishin që vepron në afërsi të Buchas gjatë muajit mars. Dëshmitarët thanë se panë trupa çeçene brenda vetë Buchas. Autoritetet çeçene nuk iu përgjigjën pyetjeve në lidhje me aktivitetet e forcave të tyre në zonë.

11111

222222

333333

444444

6666
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts