Nga “Malpensa” në “Silvio Berlusconi”, qeveria italiane i ndryshon emrin e aeroportit më të madh të Milanos në nder të ish-kryeministrit të ndjerë

nga malpensa ne silvio berlusconi qeveria italiane i ndryshon emrin e aeroportit me te madh te milanos ne nder te ish kryeministrit te ndjereMalpensa, aeroporti më i madh i Milanos dhe i dyti më i ngarkuar në Itali, do të marrë emrin ish-kryeministrit të ndjerë të vendit, Silvio Berlusconi.

Silvio Berlusconi

Matteo Salvini, zëvendëskryeministri i Italisë dhe ministri i infrastrukturës dhe transportit, njoftoi ndryshimin në mediat sociale të premten, duke shkruar: “Lajm i mirë: aeroporti Malpensa i Milanos do të emërohet si Silvio Berlusconit”.

Sipas Salvinit, zyrtarë nga rajoni i Lombardisë, ku ndodhet aeroporti, bënë një kërkesë për ta riemërtuar atë një vit më parë, por të premten, bordi i drejtorëve të Autoritetit Kombëtar të Aviacionit Civil të vendit e miratoi atë kërkesë.

“Vendimi përfundimtar i takon ministrit të infrastrukturës dhe transportit dhe unë jam gati të vendos firmën time përfundimtare, me krenari dhe emocion, në kujtim të mikut tim Silvio, një sipërmarrës i madh, një milanez i madh dhe një italian i madh. Ai është gjithmonë me ne”, tha Salvini.

Është e paqartë se kur Malpensa, e cila ofron fluturime në 180 destinacione në 77 vende, do të riemërtohet zyrtarisht.

Kujtojmë se Silvio Berlusconi u zgjodh tre herë kryeministër dhe shërbeu për gjithsej nëntë vjet, më shumë se kushdo që nga diktatori fashist Benito Musolini.

Një figurë kontroverse e krahut të djathtë, Berlusconi u paraqit në gjykatë disa herë gjatë karrierës së tij. Ai u gjykua me akuza që varionin nga evazioni fiskal dhe ryshfet, deri te korrupsioni dhe seksi me një prostitutë të mitur.

Por vetëm një rast ngeci, një dënim i vitit 2012 për evazion fiskal në një marrëveshje që përfshin të drejtat televizive. Vendimi për të riemërtuar aeroportin për nder të tij ka hasur në zemërimin e disa italianëve.

Pierfrancesco Majorino, kreu i Partisë Demokratike të Këshillit të Lombardisë, e quajti vendimin “thellësisht të gabuar”.

Në vend të kësaj, Majorino sugjeroi riemërtimin e aeroportit me emrin Luca Attanasio, ambasadori i Italisë në Republikën Demokratike të Kongos, i cili u vra në Goma në vitin 2021.

“Attanasio nuk e ndau vendin tonë”, tha Majorino. “Ai ishte një shërbëtor i shtetit dhe një qytetar i jashtëzakonshëm i Lombardisë që solli pjesën më të mirë të Italisë në botë. Ai që dëshironte më shumë paqe dhe drejtësi.”

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts