Nga maskat tek vaksinimet, Biden shpall masat e reja kufizuese ndaj COVID-19

NdĂ«rsa varianti Delta i virusit qĂ« shkakton COVID-19 pĂ«rhapet me shpejtĂ«si nĂ« tĂ« gjithĂ« vendin, Presidenti amerikan Joe Biden ka njoftuar se punonjĂ«sit civilĂ« tĂ« qeverisĂ« federale duhet tĂ« vaksinohen ose t’i nĂ«nshtrohen testimeve tĂ« rregullta dhe tĂ« mbajnĂ« maska. Po ashtu mbajtja e maskĂ«s do tĂ« kĂ«rkohet pĂ«r tĂ« gjithĂ« punonjĂ«sit dhe vizitorĂ«t nĂ« shumĂ« ndĂ«rtesa federale.

Presidenti Biden foli të enjten nga Dhoma Lindore e Shtëpisë së Bardhë.

“Me vendimin tim, nĂ«n drejtimin tim, i gjithĂ« personeli federal dhe vizitorĂ«t nĂ« ndĂ«rtesat federale do tĂ« duhet tĂ« bĂ«jnĂ« tĂ« njĂ«jtĂ«n gjĂ«. Siç e kam thĂ«nĂ« qĂ« nĂ« fillim, mbajtja e maskĂ«s nuk Ă«shtĂ« deklaratĂ« politike, ka tĂ« bĂ«jĂ« me mbrojtjen e vetes dhe mbrojtjen e tĂ« tjerĂ«ve. Maska Ă«shtĂ« mbrojtje kundĂ«r pĂ«rhapjes sĂ« COVID-19. Por nuk ka dyshim qĂ« vaksinat janĂ« mbrojtja mĂ« e mirĂ« kundĂ«r sĂ«mundjes sĂ« rĂ«ndĂ« nga COVID-19 “, tha Presidenti Biden.

Qeveria federale punëson më shumë se 4 milionë amerikanë, përfshirë mbi 2 milionë punonjës civilë federalë, thuhet në një deklaratë të Shtëpisë së Bardhë.

Të njëjtat standarde do të zbatohen për kontraktorët federalë, shtoi zoti Biden.

Presidenti tha gjithashtu se po i kërkon Departamentit të Mbrojtjes të shqyrtojë se si dhe kur ta shtojë vaksinën e Covidit në listën e vaksinave të detyrueshme për personelin e ushtarak.

Sindikatat që përfaqësojnë punëtorët federalë po tregohen të përmbajtur anë reagimet e tyre.

“Ne presim qĂ« hollĂ«sitĂ« e çdo ndryshimi nĂ« kushtet te punĂ«s, pĂ«rfshirĂ« ato qĂ« lidhen me vaksinat COVID-19 dhe protokollet e lidhura me to, tĂ« negociohen siç duhet me njĂ«sitĂ« tona para se tĂ« zbatohen,” tha Everett Kelley, kreu i FederatĂ«s Amerikane tĂ« PunonjĂ«sve tĂ« QeverisĂ«, sindikata mĂ« e madhe e punonjĂ«sve federalĂ«, qĂ« pĂ«rfaqĂ«son njĂ« fuqi punĂ«tore prej 700,000 vetĂ«sh.

“Detyrimi i njerĂ«zve pĂ«r njĂ« procedurĂ« mjekĂ«sore nuk Ă«shtĂ« mĂ«nyra amerikane e tĂ« vepruarit dhe Ă«shtĂ« njĂ« shkelje e qartĂ« e tĂ« drejtave civile, pavarĂ«sisht se si e justifikon atĂ«,” tha Larry Cosme, president i ShoqatĂ«s Federale tĂ« ZyrtarĂ«ve tĂ« Zbatimit tĂ« Ligjit, e cila pĂ«rfaqĂ«son 30,000 vetĂ« nĂ« 65 agjenci.

/VOA

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *