Nga pandemia te kriza klimatike dhe zhvillimet ekonomike/ Kryeministri italian dhe Biden të bashkuar kundër sfidave globale

Kryeministri italian Mario Draghi dhe presidenti amerikan, Joe Biden kanë zhvilluar këtë të premte një takim në Romë.

Bisedimet u fokusuan në bashkëpunimin mes presidencës italiane dhe SHBA-ve për menaxhimin e sfidave më të rëndësishme globale, si lufta kundër pandemisë, luftimi i ndryshimeve klimatike si edhe zhvillimet ekonomike.

Të dy krerët iu referuan mundësive të ofruara për rimëkëmbjen ekonomike.

Draghi dhe Biden diskutuan gjithashtu për sigurinë transatlantike ndërkombëtare, duke u fokusuar kryesisht në Afganistan dhe për situatën e paqëndrueshmërinë në Mesdhe dhe në Libi, shkruajnë mediat e huaja.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.