Nga partneriteti me Ibrën tek numri 9-të në fanellë, prezantohet Zhiru: Zoti donte që unë…


Sulmuesi Olivier Zhiru është blerja më e re e Milanit dhe së bashku me Ibrën kuqezinjtë mendojnë se kanë gjetur dyshen përfekte për të rivalizuar kundërshtarët si në kampionat ashtu dhe në Champions.

zhiru

Në ditët e prezantimit si lojtar kuqezi, Zhiru u ndal të fliste për disa tema të nxehta që nga objektivat deri tek Ibra e fanella me numrin 9-të.

Cilët lojtarë keni adhuruar në historinë e Milanit? 

“Kur isha i ri, shikoja ndeshjet e Milanit. Idhujt e mi luanin në skuadra ishin Arsenali dhe Milani, ku  kujtoj Papin dhe Shevën, ndër të tjera që u bë një mik i dashur të cilit i kërkova këshilla për të ardhmen. Është nder për mua që jam këtu në një klub ku kanë luajtur shumë yje, si vetë Maldini, biseda me të ishte emocionuese”.

A është përqendrimi një nga pikat tuaja të forta?

 “Përqëndrimi është themelor në të gjitha sportet. Unë do të doja të shpjegoja ndjesinë dhe motivimin tim për të qenë këtu. Jam këtu për të sjellë përvojën time. Njerëzit më pas do ju kujtojnë jo vetëm si një lojtar të madh, por edhe si një person i mirë. Dhe unë përpiqem ta bëj këtë çdo ditë. ”

Ibra si Zhiru, apo dyshe në sulm? 

“Pyetje e mirë. Për mua është një nder të luaj përkrah një lojtari të madh si Ibra, por mendoj se është një pyetje që i duhet bërë trajnerit. Unë jam këtu në Milano për të sjellë përvojën time dhe ne mund të plotësojmë njëri -tjetrin. Është e lehtë të luaj përkrah një lojtari me personalitetin e tij. Jam i sigurt se mund të jemi një çift i mrekullueshëm, unë jam këtu me shumë përulësi “.

Çfarë qëllimi personal i keni vënë vetes?

 “Unë dua të lë shenjë në këtë ekip. Kam fituar kaq shumë trofe me klubet ku kam qenë dhe do të doja të bëja të njëjtën gjë edhe këtu. Kam objektiva në mendjen tim. Shpresoj të shënoj sa më shumë gola të jetë e mundur, por qëllimi përfundimtar është të fitoj me Milanin”.

Çfarë ju shtyu të vini këtu në Milano? Keni qenë pranë Interit?

 “Gjithmonë ka qenë dëshira ime për të luajtur në Premier Ligë, por mendoj se ishte koha të largohesha nga Çelsi dhe të largohesha nga klubi për të zbuluar një ligë tjetër. Unë erdha këtu me shumë vendosmëri dhe për të fituar si më parë. Zoti donte që unë të luaja dhe të nënshkruaja për Milanin”.

Si është të luash në Ligën e Kampionëve me Milanin? 

“Milani është ndër klubet më të mëdha në botë edhe nëse ata kanë qenë jashtë Ligës së Kampionëve për disa vjet, unë me të vërtetë besoj në projektin e Milanit. Ka lojtarë të rinj dhe me përvojë, ne kemi cilësitë e duhura për të bërë performance të mire në Champions’’.

Titulli me Milanin?

 “Unë besoj fuqimisht në projektin e Milanit dhe do të jap më të mirën time, do të përpiqem të marr maksimumin edhe nga shokët e mi të skuadrës, ashtu si Ibra, i cili kërkon tek vetja dhe të tjerët. Me këtë shpirt gare mund t’ja dalësh gjithmonë’’.

Mallkimi i numrit 9-të?

 “Unë nuk jam paragjykues, një numër fanellë nuk mund të ndikojë në mënyrën time të lojës në fushë. Lojtarët si Inzagi, Van Baste, Papin mbanin fanellën me numrin nëntë, por kjo nuk më bën presion, vetëm shpresoj të bëj çmos për tifozët “.

Në Francë të thërrasin ‘’gjyshi”, i cili nuk luan sa duhet …

“Komenti mbi” gjyshin është diçka që e thashë vetë, fakti që do të mbush 35 vjeç nuk do të thotë asgjë. Ibra është disa vjet më i madh se unë por është vetëm çështje preceptimi. Me motivim mund të bësh gjithçka’’, tha Zhiru.

PANORAMASPORT.AL

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *