Nga SHBA te Holanda/ Si ranë në kurthin e armikut të padukshëm 6 vendet që ishin shembull në përballimin e Covid-19

Ato janë vendet të cilat u përgëzuan për mënyrën se si e përballuan Covid-19, por mesa duket jo çdo gjë ka shkuar mirë.

Izraeli, Australia, SHBA, Suedia, Koreja e Jugut dhe Holanda ndoqën politikat më të mira për të luftuar pandeminë, por kohët e fundit nga lehtësimi i shpejtë i masave shifrat e infektimeve po njohin vetëm rritje.

Izraeli

Ndërsa garonte përpara në programin e tij të vaksinave, Izraeli filloi të heqë kufizimet në shkurt.

Nga mesi i qershorit – kur mbi gjysma e popullsisë ishte goditur dy herë – izraelitët ndaluan të mbanin maska ​​dhe jeta para-pandemike u kthye, me dyqane, restorante, hotele dhe kinema të gjitha plotësisht të hapura.

Që atëherë rastet e përditshme të konfirmuara – të nxitura nga varianti më infektues Delta – janë rritur në mënyrë të qëndrueshme, duke arritur një kulm katër-mujor prej 754 të martën. Megjithëse zyrtarët thonë se raste të rënda, përfshirë numrin e njerëzve që po shtrohen në spital, mbeten relativisht të ulëta.

Rritja e rasteve, megjithatë, ka bërë që qeveria e Kryeministrit të ri Naftali Bennett të rimendojë pjesërisht. Nën atë që e quan një qasje “shtypje e butë”, izraelitëve do t’u kërkohet të mësojnë të jetojnë me Covid.

Holanda

Me vaksinimet në rritje dhe rastet në rënie, Hollanda vazhdoi përpara me rihapjen e saj në fund të qershorit. Maskat e fytyrës u braktisën pothuajse në të gjitha vendet dhe të rinjtë u inkurajuan të dilnin përsëri.

Që nga ajo kohë, rastet janë rritur, duke kërcyer në nivelet e tyre më të larta që nga dhjetori – megjithëse relaksimi nuk ka çuar në një rritje të dukshme të pranimeve në spital.

Ndërsa kritikat nga zyrtarët shëndetësorë u bënë më të forta, Kryeministri Mark Rutte u detyrua të bënte një kthesë të turpshme të Premten dhe vendosi përsëri shumë kufizime, vetëm tre javë pasi u hoqën masat.

Baret dhe klubet e natës u detyruan të mbyllen përsëri, pasi Z. Rutte kërkoi falje për “gjykimin e dobët”.

Korea e jugut

I përshëndetur si një histori suksesi në trajtimin e saj të Covid-19, Koreja e Jugut ishte një nga vendet e para të Azisë Lindore që përcaktoi një rrugëdalje nga pandemia.

Në qershor ai njoftoi planet për të lejuar njerëzit e vaksinuar të dilnin pa maska ​​jashtë, të lejonin tubime të vogla private dhe të pushonin kohën e hapjes së restorantit.

Por ekspertët paralajmëruan se Koreja e Jugut po hidhte rojën e saj kundër koronavirusit shumë shpejt, me shumicën e popullsisë ende të pavaksinuar. Tani ajo po përballet me shpërthimin e saj më të keq ndonjëherë të koronavirusit.

Suedia

Ndryshe nga shumica e vendeve, Suedia është mbështetur kryesisht në masa vullnetare për të ndaluar përhapjen e infeksioneve, megjithëse kufizimet në orët e hapjes për restorantet dhe kufizimet e turmave në vendet janë zbatuar gjithashtu.

Disa nga ato kufizime janë liruar tashmë, me 3,000 spektatorë të ulur të lejuar në stadiume sportive dhe rregullat për orët e hapjes janë hequr në 1 korrik. Më shumë kufizime janë hequr në 15 korrik.

Që nga pranvera, rastet kanë vazhduar të bien shumë, diçka që i atribuohet rritjes së vaksinave dhe motit të ngrohtë, që do të thotë se njerëzit po kalojnë më shumë kohë jashtë.

Por mes shqetësimeve për rritjen e variantit Delta, shumica e udhëtarëve që kthehen në Suedi do të duhet të testohen për Covid-19.

Australi

Në mes të qershorit, jeta ishte kthyer në normalitetin relativ në Sidnei, ku asnjë infeksion i kontraktuar në vend nuk ishte raportuar për më shumë se një muaj. Diku tjetër, kufizimet po lehtësoheshin në pjesë të Australisë, e cila ka një politikë të përpjekjes për të eleminuar virusin.

Në fund të qershorit, qyteti më i madh i Australisë hyri në bllokim ndërsa zyrtarët u përpoqën të parandalonin përhapjen e llojit Delta. Të Mërkurën bllokimi u zgjat për të paktën edhe dy javë të tjera pasi shteti i Uellsit të Ri Jugor regjistroi gati 100 raste të reja në një ditë.

SH.B.A.

Ndërsa administrata e Joe Biden po ecte përpara në vaksinat e saj, shumë shtete filluan heqjen e kufizimeve, heqjen e mandateve të maskave dhe lejimin e rihapjes së bizneseve.

Në qershor, California – shteti më i populluar i SHBA – njoftoi “rihapjen e saj të madhe”, ndërsa Neë York hoqi gati të gjitha kufizimet pasi shkalla e vaksinimit kaloi 70%.

Në përgjithësi, rastet kanë mbetur të ulëta. Infeksionet e reja janë më pak se një e dhjeta e normës mesatare ditore në kulmin e pandemisë në janar, edhe pse janë dyfishuar në dy javët e fundit.

Por ka shqetësime në rritje në lidhje me variantin më infektues Delta që është rritur në disa shtete të nën-vaksinuara. Ndërsa shkalla e vaksinës ngadalësohet, disa shtete po rekomandojnë që banorët të mbajnë maska për shkak të shqetësimeve për llojin më infektiv.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *