Nga tetori, Australia synon të heqë AstraZenecan, nuk do e përdorë më si vaksinë

AUSTRALIA

Australia synon që nga tetori mos e përdorë më vaksinën AstraZeneca tek asnjë qytetar i saj.

Qeveria aty është mjaft e shqetësuar për vaksinën e cila tashmë konsiderohet ‘kontraverse’ dhe shkakton vdekje tek disa persona.

Ndërkohë po ashtu autoritetet kanë hartuar një plan se si do të shpërndaheshin vaksinat e tjera, me qëllim që të vaksinohet gjithë popullsia.

Gjithsesi AstraZeneca do të dominojë vaksinimin në Australi, sidomos në periudhën korrik-gusht, me 2.6 milion doza në javë për moshat mbi 60 vjeç.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *