Nga vëllai burgaxhi, tek e motra stiliste/ Ja sekretet e Leo Mesit
Pakkush nuk e njeh Lionel Mesin. Madje, edhe ata që futbollin nuk e kanë fort për zemër. Kur flasim për sportdashësit apo për tifozët, akoma më tej historia ndryshon. Të shumtë janë ata që janë fiksuar me yllin argjentinas të PSG-së.

Mesi familja

Por, Mesi nuk është vetëm ai futbollisti që ka mahnitur botën me aftësitë e tij dhe me arritjet e panumërta. Lionel Mesi është dhe një njeri si gjithë të tjerët, i rrethuar nga një familje që e do. Këtu nuk po flasim për bashkëshorten dhe fëmijët, por atë pjesën tjetër po aq të rëndësishme: prindërit, motrat e vëllezërit. Nëse për të dihet gjithçka deri në imtësi, familjarët e tij janë më pak të dëgjuar, më pak të pranishëm në faqet e para të mediave botërore.

Ka qenĂ« pikĂ«risht ylli i PSG-sĂ«, i cili ka vendosur t’i “shfaqĂ«â€ botĂ«s familjen e tij. Duke shfrytĂ«zuar kĂ«to ditĂ« “pushimi”, Mesi ka pĂ«rdorur “Instagram”-in pĂ«r tĂ« ndarĂ« pjesĂ«tarĂ«t e tjerĂ« tĂ« familjes me 301 milionĂ« ndjekĂ«sit nĂ« kĂ«tĂ« medium social.

Natyrisht qĂ« ka mjaftuar njĂ« foto pĂ«r t’u shkruar dhjetĂ«ra artikuj, ai i tabloidit britanik “The Sun”, i cili u ka bĂ«rĂ« njĂ« pĂ«rmbledhje tĂ« gjithĂ« pjesĂ«tarĂ«ve tĂ« familjes Mesi. NĂ« fakt, bĂ«het fjalĂ« pĂ«r njĂ« familje mikse, qĂ« nga vĂ«llai i burgosur pĂ«r thyerje tĂ« ligjit e deri te motra si njĂ« stiliste e talentuar.

MATIAS MESI (VËLLAI) – Ă‹shtĂ« vĂ«llai i madh i Lionel Mesit, i cili ka qenĂ« problematik me ligjin. NĂ« vitin 2018 ai u dĂ«nua me dy vjet nga njĂ« gjykatĂ« nĂ« ArgjentinĂ« pĂ«r armĂ«mbajtje pa leje. Pas shumĂ« pĂ«rpjekjesh, ai arriti tĂ« shmangte burgimin, por dĂ«nimi i tij u konvertua me punĂ« sociale.

Sipas tabloidit argjentinas “La Capital”, vendimi u arrit mes njĂ« marrĂ«veshjeje ndĂ«rmjet familjes Mesi dhe prokurorĂ«ve tĂ« çështjes. Asokohe u raportua se arma iu gjet atij nĂ« fundin e vitit 2017 nĂ« njĂ« varkĂ« tĂ« braktisur prej tij gjatĂ« njĂ« lundrimi nĂ« lumin Parana. Ky ishte njĂ« rast i pĂ«rsĂ«ritur i problemeve tĂ« tij me ligjin, pasi ishte arrestuar pĂ«r tĂ« njĂ«jtĂ«n vepĂ«r penale edhe nĂ« vitet 2008 dhe 2015.

RODRIGO MESI (VËLLAI) – 41-vjeçari Ă«shtĂ« vĂ«llai i dytĂ« i Leos. NĂ« ndryshim nga vĂ«llai i madh Rodrigo, Ă«shtĂ« njĂ« milioner falĂ« njĂ« agjencie biznesi. Ai menaxhon lojtarĂ« tĂ« rĂ«ndĂ«sishĂ«m mes tĂ« cilĂ«ve Andreas Kristensen apo mesfushorin e Mançester Sitit, Ilkaj Gyndogan.

MARIA MESI (MOTRA) – Ă‹shtĂ« pjesĂ«tarja mĂ« e vogĂ«l nĂ« familjen Mesi. Ajo Ă«shtĂ« 28 vjeçe, por tepĂ«r e suksesshme nĂ« biznesin e saj. Ajo Ă«shtĂ« stiliste dhe ka ngritur njĂ« linjĂ« tĂ« brendshmesh qĂ« kanĂ« pasur njĂ« sukses tĂ« madh nĂ« ArgjentinĂ«.

Motra e Mesit

Stilistja argjentinase ka bashkĂ«punuar dhe me “Bikinis Rio” pĂ«r tĂ« krijuar veshje tĂ« tilla plazhi qĂ« janĂ« bĂ«rĂ« tĂ« famshme edhe nĂ« Brazil. Mes bashkĂ«punimeve tĂ« tjera Ă«shtĂ« edhe me Virxhinia Hilfiger, motra e stilistit tĂ« famshĂ«m Tomi Hilfiger.

SELIA MARIA KUÇITINI (MAMAJA) – Mamaja e Lionel Mesit ka qenĂ« njĂ« punĂ«tore e thjeshtĂ« nĂ« njĂ« fabrikĂ« prodhimi. Ajo zuri faqet e para tĂ« mediave nĂ« vitin 2017 kur djali i saj, Lionel Mesi, u martua me Antonela Rokucon. Ajo theu njĂ« traditĂ« argjentinase duke u veshur me tĂ« bardha si dhe nusja nĂ« ceremoninĂ« festive.

Madje, për këtë veprim të saj u fol se dy familjet u desh të ndaheshin në kate të ndryshme të hotelit ku u mbajt dasma, pasi ata nuk flisnin mes tyre. Në Argjentinë cilësohet si një ofendim i rëndë që në dasmë dikush tjetër, veç nuses, të vishet me të bardha.

Familjaret e Mesit

HORGE MESI (BABAI) – MĂ« i njohuri nga tĂ« gjithĂ« anĂ«tarĂ«t e tjerĂ« tĂ« familjes, veç Leos, tĂ« paktĂ«n nĂ« EuropĂ«. Ka punuar mĂ« parĂ« si punĂ«tor nĂ« njĂ« fabrikĂ« çeliku, teksa tani Ă«shtĂ« menaxheri i Leo Mesit.

PĂ«rgatiti: LEDJO SEFERKOLLI – PANORAMASPORT.AL

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.