Nga vendimmarrja mbi situatën politike, te platforma për demokraci/ Zbardhet rendi i ditës për kuvendin më 18 dhjetor! Kreu i PD paralajmëron ata që do punojnë kundër partisë
MARINGLEN KUME/ Duket se delegatët e Kuvendit Kombëtar të Partisë Demokratike do të mblidhen dy herë. Pas thirrjes së Kuvendit Kombëtar të PD-së përmes firmosjes së formularëve ku pretendohet se janë 4200 firma, edhe kryesia e PD-së, me propozim të Bashës, do të thërrasë kuvendin më 18 dhjetor, një javë pas Berishës.

kryesiapd

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, i propozoi kryesisë që në mbledhjen e 18 dhjetorit të ketë tri pika në rend të ditës. Fillimisht Basha kërkon që Kuvendi të vendosë mbi situatën politike, ku sipas propozimit, të bëhen ndërhyrje në Statut për të mos lejuar që partia të përdoret për interesa personale (duke iu referuar Berishës).

Më pas Kuvendi do të vijojë punën sipas axhendës së propozuar nga Basha me përcaktimin e aksionit politik të PD-së. Në pikën e tretë të rendit të ditës, Basha propozon miratimin e programit organizativ për zgjedhje.

Ndërkohë, grupit të punës që është ngritur në selinë blu për të organizuar zgjedhjet në organizatat partnere si Forumi Rinor dhe Forumi i Gruas, iu la detyrë që të depozitojnë pranë PD-së statutin e organizimit të tyre, që duhet të bazohet mbi Statutin e PDsë.

Ndërkohë, në vijim, kryesia ka paralajmëron se ata të cilët veprojnë kundër axhendës që ka miratuar kryesia do të konsiderohen si dëmtim i interesave elektorale.

rendiidites

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.