Nga viti 2035 orët nuk do të ndalojnë më për të pritur Tokën

Nga viti 2035, por ndoshta edhe më herët, praktika e shtimit të sekondave të brishtë në orët zyrtare për t’i sinkronizuar ato me rrotullimin e Tokës do të pezullohet.

Vendimi, i mbështetur edhe nga gjigantë si Google dhe Meta, u mor nga përfaqësues të qeverive nga e gjithë bota në Konferencën e Përgjithshme për Peshat dhe Masat (CGPM) në Paris.

Ndryshe nga kjo ishte Rusia, e cila do të donte ta shtynte ndalimin për të paktën 2040 për të pasur kohë për të prezantuar ndryshimet e nevojshme në sistemin e saj të navigimit satelitor Glonass, i cili, ndryshe nga GPS amerikan, përfshin sekondën e brishtë.

Duke marrë parasysh këtë vështirësi, asambleja vendosi të synojë vitin 2035 si pikë kthese, por ende mbeten shumë paqartësi.

Rezoluta përcakton që të mos shtohet asnjë sekondë e brishtë për të paktën një shekull, duke lejuar një vonesë midis Kohës Universale UT1 (e cila mat rrotullimin e Tokës në raport me yjet) dhe Koha e Koordinuar Universale UTC (standardi ndërkombëtar i referencës për jetën civile i matur me qindra të orëve atomike në mbarë botën).

Deri më tani, sekonda e brishtë është shtuar sa herë që diferenca midis UT1 dhe UTC është rritur në 0,9 sekonda brenda 12 muajve.

Në praktikë, e dyta shtohet më 30 qershor ose 31 dhjetor, duke bërë që orët të godasin orën ekstravagante prej 23:59:60 para mesnatës. Kjo ka ndodhur 27 herë nga viti 1972 deri më sot: e fundit ka qenë në natën e Vitit të Ri 2017.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *