Nga vrasja e gazetarit te ekzekutimi i mercenarëve, çfarë ka ndodhur në ditën e 18-ë të luftimeve në Ukrainë

BBC ka sjellë në mënyrë të shkurtuar se çfarë ka ndodhur ditën e sotme në luftimet në Ukrainë:

– Ukraina thotë se deri në 30 raketa ruse u gjuajtën në një bazë stërvitore ushtarake, pranë kufirit të Polonisë, anëtare e NATO-s, duke vrarë 35 persona.

– Rusia më vonë konfirmoi se kishte kryer sulmet, duke thënë se kishte në shënjestër mercenarë të huaj dhe armë

– Një gazetar amerikan, Brent Renaud, u qëllua për vdekje jashtë Kievit, në vdekjen e parë të raportuar të një gazetari të huaj në konflikt.

– Negociatorët ukrainas dhe rusë dhanë vlerësimet e tyre më optimiste për përpjekjet për t’i dhënë fund luftimeve, duke folur për përparimin, por nuk dhanë detaje

– Më shumë se 2,100 banorë të Mariupolit tashmë dihet se janë vrarë, sipas zyrtarëve në qytetin e rrethuar juglindor. Kryqi i Kuq thotë se “koha po mbaron” për të shpëtuar civilët e dëshpëruar në qytet

– Mbikëqyrja globale bërthamore thotë se linja e energjisë elektrike në uzinën bërthamore të Çernobilit është riparuar dhe do të lidhet të hënën. Më herët, autoriteti bërthamor i Ukrainës tha se energjia tashmë ishte rivendosur dhe sistemet e ftohjes po funksiononin normalisht.

Vlen të theksohet se nesër do të mblidhen delegacionet e të dyja vendeve dhe do të shihet se si do të shkojë ecuria e luftës.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.