Ngërçi për ndihmën ndaj Ukrainës, Biden: Dhuratë për Putinin

ngerci per ndihmen ndaj ukraines biden dhurate per putinin
ngerci per ndihmen ndaj ukraines biden dhurate per putinin

[embedded content][embedded content]

10:59 13/12/2023

Zelensky në Shtëpinë e Bardhë: Guximi dhe partneriteti ynë janë më të fortë se çdo armiqësi ruse

Në takimin e tij të tretë me presidentin amerikan Joe Biden, presidenti ukrainas Volodomyr Zelensky u shpreh se vendi i tij po luftonte për “lirinë globale”. Por edhe pse diplomacia e tij ishte intensive në Uashington, ndihma shtesë për Ukrainën është në dyshim serioz.

Presidenti Joe Biden paralajmëroi republikanët se do t’i bënin Rusisë një “dhuratë Krishtlindjesh” nëse nuk do të miratonin ndihmën ushtarake shtesë për presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky.

“Kongresi duhet të kalojë fondet shtesë për Ukrainën përpara se të pushojnë pushimet para se t’i bëjnë Putinit dhuratën më të madhe të Krishtlindjes. Kërcënimi për Amerikën, Evropën dhe botën do të vazhdojë të rritet vetëm nëse ne nuk veprojmë. Këtë dimër Putini planifikon edhe një herë të bombardojë rrjetin elektrik të Ukrainës dhe duke zhytur familjet në errësirë ​​në pjesën më të ftohtë të vitit dhe duke bërë dëme të mëdha. Nuk mund dhe nuk do ta lëmë të ketë sukses.”

Republikanë të tjerë hodhën dyshime nëse fondet shtesë do ta ndihmojnë Ukrainën të mposhtë Rusinë, pas një ofensive verore që nuk ka sjellë përfitime të qarta.

Zelensky i tha Bidenit se vendi i tij vlerësoi ndihmën e SHBA në rritjen e mbrojtjes së tij ajrore, duke shtuar se Kievi ishte mjaft i fortë për të fituar luftën e tij kundër Moskës.

“Ne qëndrojmë të vendosur pavarësisht se çfarë përpiqet Putini të bëjë. Ai nuk ka korrur asnjë fitore falë suksesit të Ukrainës, suksesit në mbrojtje, kombet e tjera evropiane janë të sigurta nga agresioni rus. Ndryshe nga e kaluara, fëmijët dhe kombet e tjera nuk do të duhet të derdhin gjakun e tyre dhe të sakrifikojnë jetën duke u mbrojtur kundër agresionit rus. Ne kemi bërë tashmë përparim të rëndësishëm. Ne kemi treguar se guximi dhe partneriteti ynë janë më të fortë se çdo armiqësi ruse.”

Në fund të fundit, trupat amerikane mund të detyrohen të luftojnë me Rusinë, paralajmërojnë  Biden dhe të tjerët, nëse Putin pushton një aleat evropian. Pavarësisht se është mbështetur nga miliarda Dollarë në armë, Ukraina nuk arriti të thyente linjat mbrojtëse ruse këtë vit, dhe Rusia tani po zhvillon një ofensivë në lindje.

Kanë mbetur vetëm pak ditë para se Kongresi të ndërpresë punën për festat e fundvitit. Republikanët në Senat e kanë kundërshtuar këtë projektligj, duke kërkuar ndryshime madhore për sigurinë e kufirit të Shteteve të Bashkuara.

Klan News

Të ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne :bopta sotwww.botasot.al

Spread the love

Similar Posts