“Ngjan shumë me Sars-in e parë në 2003”, studiuesit nxjerrin prova të reja për origjinën e Covid-19: Nuk është e vërtetë që…

Mes mjerimit të një pandemie që ka marrë të paktën katër milion jetë, kërkimi shkencor për origjinën e saj duket se nuk do të ketë fund.
Kërkimi për fillimin e Sars-Cov-2 u vu në lëvizje zyrtarisht në vitin 2020 nga një ekip hetimor i Organizatës Botërore të Shëndetit.
Pyetjet mbi konkluzionet e tij janë përshkallëzuar në një grindje shumë të politizuar. Disa shkencëtarë kërkimesh, të cilët janë përpjekur të heqin zanafillën e pandemisë, janë akuzuar për komplot dhe fshehje – bazuar në asnjë provë. 21 studiues, të gjithë që kërkojnë të kuptojnë se si një virus që ka origjinën në lakuriqët e natës u transferuan tek njerëzit – synojnë të “vendosin rekordin” duke botuar përmbledhjen e tyre të provave shkencore në lidhje me fillimin e pandemisë.
“Nuk është e vërtetë që ne nuk e dimë nga erdhi – ne thjesht nuk e dimë se si hyri te njerëzit”, thotë virologu i Universitetit të Glasgoë Prof David Robertson.

Virus
Virus

Është pranuar gjerësisht se një paraardhës i virusit ishte fillimisht një sëmundje që qarkullonte në mënyrë të padëmshme në lakuriqët e natës. Por është thelbësore të zbulohet se si, ku dhe saktësisht kur kjo për herë të parë hyri në një person për të parandaluar një shpërthim të ngjashëm në të ardhmen.
Nuk ka asnjë provë përfundimtare – asnjë lakuriq lak-pozitiv ose një rast i parë njerëzor i konfirmuar – për të treguar përfundimisht se si filloi. Kjo mund të mos dihet kurrë, por shkencëtarët që shkruajnë këtë raport të fundit duan të sqarojnë provat e disponueshme dhe çfarë do të thotë. Ata kanë botuar atë që quhet para-shtypje, që do të thotë se ende nuk është shqyrtuar dhe redaktuar nga ekspertë të tjerë. Dhe përfundimi i tij kryesor, thotë Prof Robertson, është se vetitë biologjike të këtij virusi përputhen ngushtë me viruset që janë gjetur në natyrë – te lakuriqët e natës.
Kjo shpërthim, shton ai, ngjan shumë me shfaqjen e Sars-it të parë në 2003. Në atë rast, virusi ishte i izoluar në një kafshë të tregtuar gjerësisht të quajtur një thumba palme. Gjatë viteve të ardhshme studiuesit zbuluan viruse të lidhura ngushtë me lakuriqët e natës, dhe në vitin 2017, paraardhësi i virusit Sars u gjet në një popullatë të shkopinjve patkua në jug të Kinës.

Përhapja në thelb u gjurmua dhe u gjurmua tek kafsha e egër nga e cila vinte – misteri vdekjeprurës u zgjidh.
“I vetmi ndryshim [me Covid] është se ne nuk i kemi gjetur speciet e ndërmjetme këtë herë,” thotë Prof Robertson. “Por lidhja e virusit të shkopit dhe shoqata e fortë për tregjet që shesin kafshë të gjalla janë të dy atje.”
Ndërsa argumentet janë përshkallëzuar gjatë vitit të kaluar, nuk ka pasur prova të reja shkencore që tregojnë për një rrjedhje laboratorike. Dhe në mënyrë të konsiderueshme, shkencëtarët pothuajse të gjithë bien dakord se një kërkim i fortë për prova të origjinës së Sars-Cov-2 është e vetmja mënyrë pozitive përpara.
Studiuesit thonë se një përhapje natyrore – ndoshta e lidhur me atë tregti të kafshëve – është skenari më i mundshëm i origjinës Covid.

Ekipi i OBSH-së që vizitoi Ëuhan nxori përfundime të ngjashme më shumë se një vit më parë. Por hedhja poshtë e tij e dukshme e mundësisë që virusi mund të ketë rrjedhur aksidentalisht nga një laborator nxiti disidencë midis disa shkencëtarëve.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *