“Ngjarja më tragjike”, 25 vite nga masakra e Reçakut, Basha: Mbetet simbol i sakrificave të shqiptarëve për liri

ngjarja me tragjike 25 vite nga masakra e recakut basha mbetet simbol i sakrificave te shqiptareve per liri
ngjarja me tragjike 25 vite nga masakra e recakut basha mbetet simbol i sakrificave te shqiptareve per liri

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha është shprehur se masakra e Reçakut është një ndër ngjarjet më tragjike dhe më të dhimbshme të rrugëtimit të Kosovës drejt pavarësisë.

Basha shkruan se martirizimi i 45 njerëzve të pafajshëm 25 vite më parë, shënoi një pikë kthese në ndërgjegjësimin e komunitetit ndërkombëtar për genocidin që regjimi i Milosheviçit po kryente në Kosovë.

Ai tkehson se masakra e Reçakut mbetet simbol i sakrificave së shqiptarëve të Kosovës për liri

Lulzim Basha: Masakra e Reçakut është një ndër ngjarjet më tragjike dhe më të dhimbshme të rrugëtimit të Kosovës drejt lirisë dhe pavarësisë.

Martirizimi i 45 njerëzve të pafajshëm 25 vite më parë, shënoi një pikë kthese në ndërgjegjësimin e komunitetit ndërkombëtar për masakrat dhe genocidin që regjimi i Milosheviçit po kryente në Kosovë.

Masakra e Reçakut mbetet simbol i sakrificave së shqiptarëve të Kosovës për liri. Drejtësia për të dhe gjithë masakrat vrasjet dhe torturat e ushtruara ndaj popullsisë civile të Kosovës është jetike për t’u siguruar që historia të mos përsëritet sërish dhe për të ndërtuar një të ardhme më të mirë, të bazuar në paqe dhe respekt të ndërsjellë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts