Ngjarje e pazakontë, një fermer kafshon krokodilin për t’i shpëtuar sulmit fatal nga zvarraniku madhështor

ngjarje e pazakonte nje fermer kafshon krokodilin per ti shpetuar sulmit fatal nga zvarraniku madheshtor

Një fermer në Australi thuhet se kafshoi një krokodil në qepallë në një akt të dukshëm vetëmbrojtjeje dhe parandaloi një sulm të dytë fatal të menjëhershëm nga zvarraniku madhështor.

Incidenti ka ndodhur pranë lumit Finnis në jug të Australisë muajin e kaluar. Personi është identifikuar si Colin Deveraux. Deveraux u sulmua nga një krokodil 3.2 metra i gjatë kur ishte në rrugë për të ngritur gardhe pranë lumit. Fermeri ishte rreth të gjashtëdhjetave.

“Ishte një kapje e madhe dhe ai më tundi si një kukull lecke dhe u hodh përsëri në ujë, duke më tërhequr brenda”, tha Deveraux.

U raportua se Deveraux tentoi ta godiste zvarranikun në brinjë me këmbën e majtë dhe më pas, kur krokodili vazhdoi të ishte agresiv, e kafshoi kafshën mbrapsht.

“Isha në një pozicion kaq të vështirë, por rastësisht, dhëmbët e mi e kapën qepallën e tij. Ishte goxha e trashë, si të mbahesha në lëkurë, por unë u ktheva në qepallë dhe ai e lëshoi,” tha ai.

Thuhet se krokodili e ndoqi fermerin për “ndoshta katër metra” para se të ndalonte brenda pak sekondash.

Deveraux më pas u dërgua nga vëllai i tij në një spital rreth 130 km larg, ku po merr trajtim që nga muaji i kaluar. Sipas raportimeve, mjekët presin që ai të dalë nga spitali së shpejti këtë muaj.

Deveraux pretendoi se zvarraniku që e sulmoi atë ishte “hequr” nga autoritetet, një pretendim që nuk mund të verifikohej menjëherë.

Vlerësohet se ka rreth 100,000 krokodilë në natyrë në Territorin Verior të Australisë. Sipas të dhënave të disponueshme publikisht, ka më shumë krokodilë në Territorin Verior sesa në Queensland dhe Australinë Perëndimore.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts