Ngjarje historike në Itali. Një femër gjykon për herë të parë në kategorinë e meshkujve

Kupa e Italisë prodhoi ndeshje interesante por dhe momente historike. Ndeshja mes Kaljarit dhe Çitadelës do të hyjë në librat e historisë. Jo për rezultatin e lojës, por për personin që gjykoi ndeshjen

arbitre

Ishte hera e parë në historinë e futbollit italian që një femër të gjykonte një ndeshje të kategorisë së meshkujve. Maria Ferrieri Kaputi kishte privilegjin që të drejtonte këtë ndeshje, duke shkruar një faqe tjetër të futbollit italian.

Përfshirja e fermave në futboll tanimë është diçka normale, por drejtimi i ndeshjeve të këtij niveli nga femrat tregon se janë ngritur bazat e duhura për një të ardhme pa barriera.

© Panorama.al

Te lidhura

Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *