Ngjarjet kriminale në vend, ministri Balla: Pres nga Policia e Shtetit një plan efektiv masash

ngjarjet kriminale ne vend ministri balla pres nga policia e shtetit nje plan efektiv masash
ngjarjet kriminale ne vend ministri balla pres nga policia e shtetit nje plan efektiv masash

Ministri i Brendshëm, Taulant Balla ka reaguar në lidhje me ngjarjet kriminale në vend, ministri Balla: Pres nga Policia e Shtetit një plan efektiv masash.

Në një postim në rrjetet sociale, Balla shkruan se pret nga Policia e Shtetit një plan efektiv masash dhe kontroll të imtësishëm në territor.

Sakaq ai bën me dije se ky plan i ri masash do të ketë detyra konkrete për Forcën Operacionale, Forcën Kombëtare të Sigurisë, Shqiponjat, Patrullat e Përgjithshme dhe Policinë Rrugore, me qëllim parandalimin e ngjarjeve kriminale, si dhe kapjen dhe çuarjen para drejtësisë të personave përgjegjës.

Reagim i ministrit të Brendshëm Taulant Balla:

Na duhet një kontroll edhe më i fortë në mbarë territorin e vendit, për të identifikuar dhe vënë para ligjit personat që posedojnë armë zjarri, personat në kërkim, personat me tendenca kriminale në fushën e krimeve ndaj personit e pronës dhe trafikimit apo shpërndarjes së lëndëve narkotike si dhe të rrisim vigjilencën në parandalimin e krimeve me bazë gjinore.

Pres nga Policia e Shtetit një plan efektiv masash dhe kontroll të imtësishëm në territor, duke shfrytëzuar inteligjencën policore dhe bashkëpunimin me agjencitë e tjera ligjzbatuese. Ky Plan i ri masash do të ketë detyra konkrete për Forcën Operacionale, Forcën Kombëtare të Sigurisë, Shqiponjat, Patrullat e Përgjithshme dhe Policinë Rrugore, me qëllim parandalimin e ngjarjeve kriminale, kapjen dhe çuarjen para drejtësisë të personave përgjegjës.

Rezultatet e arritura përgjatë vitit 2023 në drejtim të rendit dhe sigurisë, të luftës ndaj krimit në përgjithësi e krimit të organizuar në veçanti duhen përmirësuar akoma më tej.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts