Nigeri, 107 të arratisur kthehen në burg

Rreth 107 të burgosur që ishin mes 1.844 të dënuarve që u arratisën gjatë një sulmi në burgun e tyre në qytetin Owerri në shtetin Imo të Nigerisë u dorëzuan.

James Maduba, zëdhënësi i burgut Owerri, tha se kërkimi për të burgosurit e tjerë që u arratisën nga burgu më 5 prill vazhdon.

Ministri i Brendshëm nigerian, Rauf Aregbesola, më herët tha se të dënuarit e arratisur nuk do të dënohen më tej nëse kthehen vullnetarisht.

Persona të armatosur përdorën eksplozivë për të hapur me forcë portën e burgut dhe sulmuan burgun.

Gjatë incidentit, 35 të burgosur refuzuan të arratisen, ndërsa gjashtë të tjerë janë kthyer vullnetarisht.

Zyrtarët njoftuan se një hetim mbi thyerjen e burgut është nisur.​​​​​​​//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com