Nigeri, 60 persona të vdekur nga kolera

Në shtetin Katsina të Nigerisë në Afrikën Perëndimore, 60 persona humbën jetën nga kolera.

Komisioneri Shtetëror i Shëndetit i shtetit Katsina, Yakubu Danja, deklaroi në konferencën vjetore për shtyp të Shoqatës Mjekësore Nigeriane se epidemia e kolerës ka filluar të kërcënojë shtetin e Katsina-s.

“Në vend, 1.400 persona janë diagnostikuar me kolerë, kurse 60 tjerë kanë vdekur nga epidemia”, tha Danja.

Duke theksuar se ilaçet urgjente dhe furnizimet mjekësore u dërguan në rajone, Danja u bëri thirrje banorëve të rajonit të marrin masa paraprake kundër epidemisë.

Me vdekjet e fundit në vend që nga janari kanë vdekur më shumë se 500 persona nga epidemia e kolerës.

Pamundësia për të përmbushur nevojën për ujë të pastër dhe pamundësia për të siguruar ndërhyrje mjekësore në kohë dhe efektive rrisin rrezikun e vdekjeve në Nigeri.

Epidemitë si malaria, poliomieliti, ethet tifoide dhe virusi i majmunit hasen shpesh në vend.//AA

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *