Nigeri kërkon largimin e trupave franceze

12:55 03/09/2023

Mijëra njerëz u mblodhën në kryeqytetin e Nigerisë, Niamey, duke kërkuar që Franca të tërheqë ambasadorin dhe trupat e saj nga vendi i Afrikës Perëndimore.

Protestuesit u mblodhën pranë një baze ushtarake që strehonte ushtarë francezë. Ata mbanin pankarta ku thuhej: “Ushtri franceze, largohu nga vendi ynë”.

Qeveria ushtarake e Nigerit, e cila mori pushtetin më 26 korrik, ka akuzuar presidentin francez Emmanuel Macron për përdorimin e retorikës përçarëse në komentet e tij rreth grushtit të shtetit.

Macron ka mbështetur presidentin e rrëzuar Mohamed Bazoum dhe ka refuzuar të njohë sundimtarët e rinj të Nigerit. Sylvain Itte, ambasadori i Francës, ka qëndruar në Nigeri, pavarësisht një afati 48-orësh për t’u larguar nga vendi i dhënë më shumë se një javë më parë, një vendim që Macron tha se ishte i duhuri.

Ndjenjat anti-franceze janë rritur që nga grushti i shtetit, por u përkeqësuan më tej javën e kaluar kur Franca injoroi urdhrin e juntës për largimin e ambasadorit të saj. Nigeri gjithashtu ka ndërprerë koordinimin ushtarak me forcat franceze.

Ushtria ka përforcuar zonën përreth bazës franceze, e cila strehon rreth 1,500 trupa franceze dhe ka paralajmëruar kundër hyrjes me forcë. Forcat franceze janë dëbuar nga Mali dhe Burkina Faso pas grushteve të shtetit në ato vende, duke kapërcyer kryengritjet vdekjeprurëse islamike.

Klan News

Të ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne :bopta sotwww.botasot.al

Spread the love

Similar Posts