Nigeri, një studente e akuzuar për blasfemi rrihet dhe digjet për vdekje

nigeri nje studente e akuzuar per blasfemi rrihet dhe digjet per vdekje
nigeri nje studente e akuzuar per blasfemi rrihet dhe digjet per vdekje

Një studente u rrah dhe u dogj për vdekje të enjten nga kolegë studentë në Nigerinë veriperëndimore pasi u akuzua për një postim blasfemues në mediat sociale, thanë dëshmitarët dhe policia.

Sipas një deklarate të policisë, Deborah Samuel u vra në Kolegjin e Arsimit Shehu Shagari në shtetin Sokoto pasi u akuzua për “bërjen e një postimi në rrjetet sociale që blasfemonte… Profetin Muhamed”, sipas një deklarate të policisë. Dy studentë janë arrestuar në lidhje me incidentin.

Autoritetet gjithashtu mbyllën shkollën për një kohë të pacaktuar, në një përpjekje për të qetësuar nervat e prishura në atë pjesë të Nigerisë, ku banorët në të kaluarën kanë reaguar dhunshëm ndaj veprimeve ose komenteve të konsideruara anti-islamike.

Vrasja e Samuelit shkaktoi zemërim dhe tronditje në mesin e shumë nigerianëve në mediat sociale.

Incidenti nxjerr në pah tensionin e thellë fetar në vendin më të populluar të Afrikës, i cili është pothuajse i ndarë në mënyrë të barabartë midis të krishterëve në jug dhe myslimanëve në veri. Një ateist u dënua në prill me 24 vjet burg për një postim në rrjetet sociale nga një gjykatë në shtetin verior Kano që u gjet se ishte blasfemues kundër Islamit.

Dëshmitarët thanë se Samuel, një studente e vitit të dytë, mosha e së cilës nuk u bë publike, u sulmua menjëherë nga kolegët e saj pasi kritikoi një postim të lidhur me fenë në grupin WhatsApp të studentëve.

“Ajo ishte e zemëruar me mënyrën se si myslimanët po flisnin për çështjet islame në atë grup WhatsApp, gjë që e bëri atë të bënte disa deklarata joislame kundër profetit Muhamed”, tha Basharu Guyawa Isa, një banor dhe aktivist i të drejtave të njeriut në Sokoto.

Autoriteti i shkollës vendosi shpejt personelin e sigurisë për të mbrojtur Samuelin, por ata u pushtuan nga të rinjtë e zemëruar.

“Studentët e larguan me forcë viktimën nga dhoma e sigurisë ku ajo ishte fshehur nga autoritetet e shkollës, e vranë dhe dogjën ndërtesën”, tha zëdhënësi i policisë së Sokotos, Sanusi Abubakar.

Një video e incidentit e postuar në mediat sociale dhe e verifikuar nga The Associated Press tregonte Samuelin të shtrirë në tokë, ndërsa ajo ishte qëlluar me gurë dhe rrahur me dërrasa. Të rinjtë që e rrethonin më pas i hodhën goma dhe i vunë flakën.

Abubakar tha se dy studentë janë arrestuar në lidhje me incidentin ndërsa një hetim i drejtuar nga guvernatori i Sokoto, Aminu Tambuwal është duke u zhvilluar.

“Të dyshuarit në videon virale në Twitter u vunë re dhe do të (identifikohen) së shpejti”, tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts