Nigeri, persona të armatosur sulmojnë besimtarët në një xhami, 18 të vdekur

Të paktën 18 besimtarë kanë humbur jetën dhe disa u plagosën të hënën kur persona të armatosur sulmuan një xhami në Nigerinë veriore gjatë lutjeve të mëngjesit.

Incidenti ndodhi në fshatin Mazakuka në zonën e qeverisjes vendore Mashegu të shtetit Niger.

Personat e armatosur sulmuan fshatin dhe shkuan në xhami duke sulmuar besimtarët gjatë lutjeve.

Adnan Tukur, një banor i zonës, tha se sulmuesit qëlluan në ajër për të trembur ndërhyrës të mundshëm përpara se të vrisnin viktimat e tyre nga afër brenda xhamisë, ndërsa të tjerët u larguan me plagë.

Personat e armatosur erdhën në fshat me një kolonë motoçikletash për të kryer sulmin. “U sulmuam në befasi, ende jemi të hutuar dhe të tronditur nga sulmi”, tha Tukur.

“Deri më tani, kemi numëruar 17 deri në 18 kufoma”, tha ai, duke shtuar se kryetari i qeverisjes vendore dhe ekipi i tij tashmë kanë vlerësuar situatën dhe kanë shprehur ngushëllimet e tyre për familjet që humbën të dashurit e tyre.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *