Nigeri, policia arreston 75 anëtarë të një bande të armatosur

Policia në jug të Nigerisë ka arrestuar së paku 75 banditë të armatosur në operacionet në shtetet Ebonyi dhe Cross River.

Komisioneri i policisë së Ebonyi-t, Aliyu Garba u tha gazetarëve se operacionet zhvillohen kundër bandave të armatosura në pjesë të ndryshme të shtetit.

“Rreth 50 anëtarë të bandës u kapën”, tha Garba duke shtuar se u sekuestruan armë dhe një sasi e konsiderueshme e municionit që u përkisnin bandave.

Komisioneri i policisë së shtetit Cross River, Sikiru Akande tha se të paktën 25 anëtarë të bandës u arrestuan gjatë operacioneve ndërsa disa anëtarë të bandës u arratisën të plagosur.

Në Nigeri, përplasjet midis barinjve dhe fermerëve në vitin 2008 ishin shndërruar në rrëmbime dhe përpjekje për grabitje që nga viti 2015.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.