Nigeri, shpëtohen 20 policë të rrëmbyer nga persona të armatosur

Trupat nigeriane kanë shpëtuar 20 policë të cilët u rrëmbyen nga persona të armatosur gjatë një sulmi të fundit në një divizion policie në shtetin verilindor të Yobe, tha një zëdhënës i ushtrisë.

Bernard Onyeuko, zëdhënësi i ushtrisë, u tha gazetarëve në një konferencë shtypi në Abuja, se policët u rrëmbyen kur persona të armatosur të dyshuar se ishin militantë të Boko Haram sulmuan së fundmi një stacion policie në qytetin Buni Yadi të shtetit Yobe.

Policët u shpëtuan gjatë një prej operacioneve të nisura nga trupat në rajonin verilindor në dy javët e fundit, tha Onyeuko, pa dhënë detaje të mëtejshme si datën e saktë të shpëtimit.

Ai tha se operacionet kinetike dhe jo-kinetike të trupave i kishin dëbuar terroristët nga kampet e tyre për t’u dorëzuar.

Policët u rrëmbyen kur terroristët e dyshuar sulmuan fshatin Buni Yadi në zonën e qeverisë lokale Gujba të Yobe më shumë se një javë më parë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.