Nigeri/ Sulmi vdekjeprurës në shtetin veriperëndimor të Kaduna u merr jetën 34 personave

Të paktën 34 persona u vranë dhe shtatë u plagosën pasi persona të armatosur sulmuan një fshat në shtetin veriperëndimor të Nigerisë, Kaduna.

“Persona të armatosur të paidentifikuar sulmuan fshatin Madamai në Kaura. 34 banorë janë konfirmuar të vdekur pas sulmit. Shtatë të tjerë pësuan lëndime, ”tha komisioneri i sigurisë shtetërore Samuel Aruwan të hënën, duke shtuar më vonë se sulmi ndodhi të dielën vonë.

Aruwan shtoi se dy të dyshuar janë marrë në pyetje në lidhje me sulmin.

Gjithashtu të dielën, persona të armatosur sulmuan një kishë në rrethin Kachia të shtetit Kaduna.

“Një person humbi jetën dhe disa adhurues u plagosën rëndë,” tha Aruwan në një deklaratë të veçantë.

Bandat kriminale të njohura në vend si banditë kanë terrorizuar Nigerinë veriperëndimore dhe qendrore për vite me radhë, por ato janë bërë më të pacipë muajt e fundit dhe ushtria ka rinovuar operacionet në rajon. Këta banditë sulmojnë fshatrat, vjedhin bagëtitë, rrëmbejnë për shpërblim dhe djegin shtëpi.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *