Nigeri, sulmues të armatosur rrëmbejnë 73 nxënës në një shkollë të mesme

Një grup personash të armatosur kryen sulm në një shkollë të mesme në provincën nigeriane Zamfara dhe rrëmbyen 73 nxënës.

Zëdhënësi i policisë, Muhamed Shehu, tha se forcat nigeriane të sigurisë kanë nisur një operacion të gjerë kërkimi dhe shpëtimi për nxënësit e rrëmbyer.

Guvernatori i kësaj krahine, Bello Matawelle, urdhëroi që të gjitha shkollat ​​në rajon të mbyllen deri në një njoftim tjetër.

Nigeria për disa muaj është bastion i sulmeve të shpeshta të armatosura dhe rrëmbimeve. Objektivat më të zakonshëm të sulmeve janë vendbanimet rurale dhe shkollat.

Autoritetet nigeriane në disa provinca kanë ndaluar përdorimin e motoçikletave, të cilat janë mjetet më të zakonshme të transportit për grupet e armatosura. Konfliktet fisnore dhe organizata terroriste Boko Haram janë gjithashtu ndër problemet kryesore të sigurisë në Nigeri.​​​​​​​

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *