Nigeria bëhet kombi i parë afrikan që lëshon monedhën dixhitale

“Nigeria është bërë vendi i parë në Afrikë dhe një nga të parët në botë që prezantoi një monedhë dixhitale për qytetarët e saj,” tha Presidenti Muhammadu Buhari në një fjalim televiziv.

Miratimi i monedhës dixhitale të bankës qendrore dhe teknologjisë së saj themelore, të quajtur blockchain, mund të rrisë produktin e brendshëm bruto të Nigerisë me 29 miliardë dollarë gjatë 10 viteve të ardhshme.

Fondi Monetar Ndërkombëtar parashikon që GDP për ekonominë më të madhe të Afrikës të jetë 480 miliardë dollarë në 2021.

Emetimi i monedhës dixhitale, e quajtur eNaira, vjen pasi banka qendrore më herët në shkurt i nxori të jashtëligjshme bankat dhe institucionet financiare nga transaksionet ose operimet në kriptovaluta pasi ato përbënin një kërcënim për sistemin financiar.

Që nga fillimi i platformës eNaira, ajo ka marrë më shumë se 2.5 milionë vizita ditore, me 33 banka të integruara në platformë, 500 milionë c (1.2 milionë dollarë) të krijuara me sukses dhe më shumë se 2,000 klientë në bord, tha guvernatori i bankës qendrore Godwin Emefiele në prezantim. .

Monedhat dixhitale të bankës qendrore, ose CBDC, janë monedhë kombëtare – ndryshe nga homologët e tyre kripto, si Bitcoin dhe Ethereum, të cilat vlerësohen, pjesërisht, sepse nuk janë të lidhura me monedhën fiat. 

Monedha dixhitale pritet të nxisë tregtinë ndërkufitare dhe përfshirjen financiare, t’i bëjë transaksionet më efikase si dhe të përmirësojë politikën monetare, sipas bankës qendrore.

“Përkrah inovacioneve dixhitale, CBDC-të mund të nxisin rritjen ekonomike përmes aktiviteteve më të mira ekonomike, të rrisin remitancat, të përmirësojnë përfshirjen financiare dhe ta bëjnë politikën monetare më efektive”, tha Buhari. Paratë dixhitale gjithashtu mund të “ndihmojnë të lëvizin shumë më tepër njerëz dhe biznese nga sektori informal në atë formal, duke rritur kështu bazën tatimore të vendit”, tha ai.

Banka Qendrore e Nigerisë në gusht zgjodhi Bitt Inc. si partner teknik për të ndihmuar në krijimin e monedhës që fillimisht do të prezantohej më 1 tetor.

Nigeria i bashkohet Bahamas dhe Bankës Qendrore të Karaibeve Lindore duke qenë ndër juridiksionet e para në botë që nxjerrin monedhat kombëtare dixhitale. Kina lançoi një version pilot të “renminbit dixhital” të saj në fillim të këtij viti. Në Afrikë, kombet nga Gana në Afrikën e Jugut po testojnë format dixhitale të tenderit të tyre ligjor për të lejuar transaksione parash më të shpejta dhe më të lira, pa humbur kontrollin mbi sistemet e tyre monetare.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.