Nigeria bën thirrje për mbështetje për të luftuar terrorizmin

nigeria ben thirrje per mbeshtetje per te luftuar terrorizmin

Presidenti nigerian Bola Tinubu u ka bërë thirrje Kombeve të Bashkuara që të jenë më praktike në mbështetjen e Nigerisë në luftën kundër terrorizmit, duke pasur parasysh efektin e valëzuar në paqen globale, zhvendosjet e njerëzve dhe varfërinë në rritje.

Në një deklaratë për shtyp të lëshuar nga Presidenca, Tinubu tha se terrorizmi kishte përmbysur vazhdimisht arritjet në zhvillim dhe paqëndrueshmëri në rritje në familje dhe komunitete në një audiencë me Nënsekretarin e Përgjithshëm të Zyrës së Kombeve të Bashkuara për Kundër-Terrorizmin Vladimir Voronkov në kryeqyteti nigerian Abuja të enjten.

Voronkov vlerësoi kontributin e Nigerisë në luftën globale kundër terrorizmit, ndërsa vuri në dukje se Nigeria tashmë kishte një kornizë për parandalimin, zbutjen dhe pajtimin.

Voronkov tha se OKB-ja po planifikonte një samit kundër terrorizmit në Abuja të planifikuar për në prill 2024 dhe ai do të drejtohej kryesisht nga kombet afrikane me një axhendë afrikane.

Nigeria ka qenë prej kohësh e rrënuar nga grupe terroriste si Boko Haram. Tinubu e ka bërë luftën kundër terrorizmit një nga synimet e tij kryesore të qeverisë së re që nga inaugurimi i tij në maj.

Në një raport të lëshuar në shkurt, Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim tha se Afrika Sub-Sahariane, përfshirë Nigerinë, është bërë epiqendra e re në botë e ekstremizmit të dhunshëm, me gati gjysmën e vdekjeve të regjistruara në botë nga terrorizmi në vitin 2021 që vijnë nga rajoni.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts