Nigeria përgjaket sërish, 43 persona humbin jetën pas një sulmi në një treg të mbipopulluar

Personat e armatosur kanë vrarë të paktën 43 persona në një sulm në shtetin verior të Nigerisë, Sokoto, tha sot zyra e guvernatorit.

Sulmi u ndërmor pas mesditës në një treg në Goronio dhe vazhdoi deri në mëngjesin e sotëm, tha Guvernatori i Sokoto, Amino Ëaziri Taboual në një deklaratë. Persona të armatosur në Nigerinë veriperëndimore kanë vrarë shumë njerëz dhe kanë rrëmbyer qindra të tjerë gjatë vitit të kaluar, duke kërkuar shpërblim dhe një krizë sigurie që qeveria po përpiqet të trajtojë duke ndërprerë telekomunikacionin, operacionet ushtarake dhe duke intensifikuar policinë.

Iliyasu Aba, një banor dhe tregtar lokal, i tha Reuters se kishte 60 trupa në morgun e Spitalit të Përgjithshëm Goronio dhe se njerëz të tjerë u plagosën ndërsa ikën.

“Militantët sulmuan tregun, i cili ishte plot me klientë dhe tregtarë,” tha ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.