Nike dhe H&M hakmerren ndaj Kinës

21:10 25/03/2021

Markat e famshme kanë refuzuar përdorimin e pambukut në Xinjiang

Gjigandët e shitjes me pakicë Nike dhe H&M po përballen me një reagim të ashpër në Kinë pasi ata shprehën shqetësimin në lidhje me përdorimin e pretenduar të punës së detyruar Ujgure në prodhimin e pambukut në Xinjiang.

ShumĂ« kinezĂ« kanĂ« bĂ«rĂ« thirrje pĂ«r bojkot, tĂ« famshĂ«m kanĂ« ndĂ«rprerĂ« lidhjet dhe platformat e tregtisĂ« elektronike kanĂ« rĂ«nĂ« nĂ« H&M. Kjo vjen ndĂ«rsa disa vende perĂ«ndimore vendosĂ«n sanksione ndaj KinĂ«s kĂ«tĂ« javĂ«. Pekini akuzohet pĂ«r kryerje tĂ« shkeljeve serioze tĂ« tĂ« drejtave tĂ« njeriut kundĂ«r pakicĂ«s muslimane Ujgure nĂ« Xinjiang.

Sanksionet, pĂ«rfshirĂ« ndalimet e udhĂ«timit dhe ngrirjen e aseteve si dhe synojnĂ« zyrtarĂ« tĂ« lartĂ« nĂ« rajonin veri-perĂ«ndimor. NĂ« dhjetor BBC publikoi nĂ« njĂ« hetim tĂ« bazuar nĂ« kĂ«rkime tĂ« reja qĂ« tregojnĂ« se Kina detyronte qindra mijĂ«ra pakica, pĂ«rfshirĂ« UjgurĂ«t tĂ« kryenin punĂ« tĂ« detyrueshme nĂ« fabrikat e pambukut nĂ« Xinjiang.

Të dy kompanitë kishin thënë në deklarata të ndara se ishin të shqetësuar për raportet se Ujgurët ishin duke u detyruar të mbledhin pambuk në Xinjiang, dhe nese ata nuk prodhonin produkte nga rajoni.

Media shtetërore kineze CGTN shpërndau një video duke pretenduar se tregon realitetin e mbledhjes së pambukut në Xinjiang, e cila përfshinte automatizimin dhe citate nga një fermer ujgur duke thënë se njerëzit luftuan për të punuar atje për të ardhura të larta.

Por markat e famshme e kanë hedhur poshtë këtë gjë. Kina është një nga burimet kryesore të furnizimit të H&M dhe gjithashtu është një treg i madh.

Klan News


TĂ« ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.