Nikoll Lesi: Sot gazeta KOHA JONË mbush 30 vjet!


Nga Nikoll LESI

cc

Si sot 30 vite mĂ« parĂ« doli gazeta e parĂ« e lirĂ« nĂ« ShqipĂ«ri, KOHA JONË. Pa ligj se nuk kishte ligj shtypi, pa zyra se nuk na jepnin zyra, pa makinĂ« se nuk kishim lekĂ«, mes njerĂ«zve qĂ« me shumĂ« bĂ«rtisnin LIRI-DEMOKRACI, por qĂ« lexonin tĂ« ndarĂ« vetĂ«m ZP dhe RD.

Me njĂ« makinĂ« shkrimi tĂ« kohĂ«s sĂ« vjetĂ«r, ku mungonin gĂ«rmat “S”, “B”, “F” dhe “N”, nxorĂ«m shkrimet e para qĂ« bĂ«nĂ« historinĂ«.

Ashtu të rinj, të panjohur dhe pa asnjë shkollë gazetarie, por me një kurajë dhe natyrisht me një talent të lindur, bëmë histori.

E nisëm nga qyteti i Lezhës, një qytet i kulturës, dhe erdhëm në Tiranë fare të rinj, aventurierë se do bënim një Shqipëri si Zvicra, që nuk e njihnim frikën. As lekun, as presionin, as pazaret me pushtetin.

Asokohe nuk kishte internet, as rrjete sociale, as celularë, asgjë nga kjo botë e sotme digjitale. Por kishte pasion, kurajë, këmbë për të ecur te lajmi dhe mendje e kthjellët për të shkruar të vertetën që fshihej skutave të pushtetit.

Nuk e kuptonim fjalĂ«n LEKË! E donim vetĂ«m sa pĂ«r tĂ« paguar shtypshkronjĂ«n apo biletĂ«n majĂ« skodĂ«s me zhavorr nga Lezha drejt TiranĂ«s.

KOHA JONË Ă«shtĂ« njĂ« ikonĂ« e medias sĂ« lirĂ«.  GazetarĂ«t e bĂ«nĂ« atĂ« tĂ« madhe, ku secili/a la diçka tĂ« mirĂ« brenda,  sikurse edhe mori gjenĂ« mĂ« tĂ« bukur prej saj; kurajĂ«n dhe tĂ« qĂ«nit njeri i lirĂ«. MorĂ«n “ADN” e KohĂ«s qĂ« tĂ« gjithĂ«, edhe ai (ajo) mĂ« i urti.

Nëse shikon sot analistët kryesorë, gazetarët, drejtuesit e mediave të sotme në Shqipëri, mbi 80 përqind e tyre e kanë markën MADE IN KOHA JONE.

Gazeta kaloi në këto 30 vite në kalvare arrestimesh, ndjekje penale, kontrolle nga shteti si hakmarrje për shkrimet, vendosje tritoli nga bandat e shtetit, u dogj redaksia siç bënin nazistët ndaj fjalës së lirë; gazeta ra në gropa financiare, por me shumë vendosmëri ia doli të mos mbyllej.

KOHA JONË, si çdo kala e fortĂ« me gazetarĂ« trima, qĂ«ndroi pĂ«rballĂ« pushteteve, sidomos tĂ« PD-sĂ« ndĂ«r vitet 1992-1997 dhe tĂ« PS prej viteve 2003-2005, e rrethuar nga pushteti dhe nga mafia. Edhe me pushtetin e Edi RamĂ«s betejĂ« po bĂ«n KOHA JONË, tash sa vite, por pĂ«r hir tĂ« sĂ« vertetĂ«s ky pushtet nuk u mor me KOHA JONË qĂ« ta ndalonte apo arrestonte, siç bĂ«nte dikur pushteti i BerishĂ«s dhe ai Fatos Nanos. Mundet qĂ« Edi Rama e njeh mirĂ« “zjarrin” Koha JonĂ«, se ka qenĂ« brenda kĂ«saj kĂ«shtjelle, dikur.

Dhe prapë do merremi me Edi Ramën, se besojmë se më mirë një media jo e pushtetit dhe pa para, se sa me pushtetin duke lëpirë tasin e pushtetit.

KOHA JONË pati ndĂ«r vite “hamzakastriotĂ«t” e saj, por prapĂ« sot mbushi 30 vite, paçka se pabesitĂ« ndaj saj nuk kanĂ« sosur dhe nuk janĂ« ngopur, ata si “hamza”!

Kemi bërë gabime, por jo faje; jemi nxituar por nuk e kemi nisur me strategji gabimin; kemi qenë në disa momente këto vite të anësuar disi, por duhej se flitej për opozitën.

Nganjëherë edhe gazetaria militante, në pak kohë, kur bëhet me qëllime të mira dhe jo përfituese, ka vlera. Nuk jemi akoma një shoqeri e lirë, siç mendonim në 11 maj 1991, kur u themelua si e pavarur.

30 vite u bënë sot!

Por a do vazhdojë prapë KOHA JONE si print, pra si gazetë që do të dalë në treg? Apo do shikojë një mënyrë tjetër konkurence të kohës digjitale, duke synuar një shoqëri mediatike me portale, me televizion dhe me gazetë PDF online?

Kjo mbetet zgjidhje jo e lehtĂ« pĂ«r t’u vendosur ditĂ«n e 30 vjetorit!

NjĂ« falĂ«nderim shkon pĂ«r gjithĂ«kĂ«nd qĂ« punoi nĂ« kĂ«to 30 vite nĂ« KOHA JONË!

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *