Nipi 4 muajsh i Rishi Sunak bëhet multimilioner pasi mori dhuratë 22 milionë £ nga gjyshi

nipi 4 muajsh i rishi sunak behet multimilioner pasi mori dhurate 22 milione nga gjyshi
nipi 4 muajsh i rishi sunak behet multimilioner pasi mori dhurate 22 milione nga gjyshi

Nipi katër muajsh i kryeministrit Rishi Sunak është bërë multimilioner pasi ka marrë 22 milionë £ aksione në një firmë teknologjike indiane si dhuratë nga gjyshi i tij miliarder.

NR Narayana Murthy, bashkëthemeluesi i Infosys dhe vjehrri i Rishi Sunak , transferoi  0.04 për qind të aksioneve në firmën e IT nipit të tij Ekagrah Rohan Murthy, duke e bërë foshnjën aksionerin më të ri të firmës.

Murthy u bë gjysh për herë të tretë pasi djali i tij Rohan Murthy dhe gruaja e Rohan Aparna Krishnan mirëpritën një djal në nëntor të vitit të kaluar. Rohan Murthy është vëllai i gruas së Z. Sunak, Akshata Murty.

Z.Sunak dhe gruaja e tij kanë dy vajza, Krishna dhe Anushka.

Ekagrah Murthy tani zotëron 1.5 milionë aksione të kompanisë, të transferuara përmes një transaksioni jashtë tregut, sipas një dosjeje në bursë.

Pas transferimit, aksioni i Narayana Murthy në firmën e ofruesit të shërbimeve të softuerit ra nga 0.4 përqind në 0.36 përqind, duke arritur në 15.1 milionë aksione, raportoi The Economic Times .

Miliarderi i IT-së ndezi një debat në Indi vitin e kaluar pasi tha se të rinjtë duhet të punojnë 70 orë në javë për të rritur produktivitetin.

Murthy tha gjatë një interviste në YouTube se India kishte nevojë për të rinj “shumë të vendosur, jashtëzakonisht të disiplinuar dhe jashtëzakonisht punëtorë”.

Ai vazhdoi duke thënë se të rinjtë duhet të jenë gati për të kaluar orë të gjata në punë , komente që çuan në një reagim masiv në internet.

“E dini, kjo është pikërisht ajo që bënë gjermanët dhe japonezët pas Luftës së Dytë Botërore,” i tha zoti Murthy Mohandas Pai, ish-CFO i Infosys, gjatë bisedës së shpërndarë në YouTube.

“Disi të rinjtë tanë kanë zakon të marrin zakone jo shumë të dëshirueshme nga Perëndimi dhe më pas të mos ndihmojnë vendin,” tha zoti Murthy. “Produktiviteti i punës së Indisë është një nga më të ulëtit në botë.”

Ai vazhdoi: “Ne duhet të jemi të disiplinuar dhe të përmirësojmë produktivitetin e punës. Unë mendoj, nëse ne nuk e bëjmë këtë, çfarë mund të bëjë qeveria e varfër? Dhe çdo qeveri është po aq e mirë sa kultura e njerëzve. Dhe kultura jonë duhet të ndryshojë në atë të njerëzve shumë të vendosur, jashtëzakonisht të disiplinuar dhe jashtëzakonisht punëtorë.”

Ai tha: “Të rinjtë tanë duhet të thonë – ‘ Ky është vendi im. Dua të punoj 70 orë në javë. ‘”

Në shumë vende, java standarde e punës është zakonisht 35 deri në 40 orë – nëntë orë në ditë për pesë ditë në javë. Në Indi, njerëzit në disa sektorë punojnë gjashtë ditë në javë.

Në atë kohë, megjithëse zoti Murthy mori mbështetje nga CEO të disa kompanive, shumë njerëz u drejtuan në mediat sociale për të ngritur pyetje në lidhje me pagat, pushimet nga puna, shfrytëzimin e vendit të punës dhe balancën punë-jetë.

“Pyetja miliona dollarëshe është – a janë kompanitë gati të paguajnë më shumë për orët shtesë të marra nga jeta e punonjësve?” shkroi një përdorues në X. “Si do të ndikohet jeta e tyre personale, jeta familjare dhe jeta shoqërore nga orare të tilla, duhet mbajtur parasysh përpara se të mjelni punonjësit për rritjen e kompanisë.”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts