Nis greva e hekurudhave gjermane

14:04 11/08/2021

Punëtorët kërkojnë një rritje të pagës me 3.2%

Punëtorët hekurudhorë në Gjermani filluan një grevë mbarëkombëtare. Kreu i sindikatës së tyre, Claus Weselsky, njoftoi se 95% e anëtarëve e mbështesnin këtë protestë.

Sindikata e punĂ«torĂ«ve hekurudhorĂ« gjermanĂ« po kĂ«rkon njĂ« rritje tĂ« pagĂ«s sĂ« tyre me 3.2% dhe njĂ« “bonus pĂ«r situatĂ«n e pĂ«rballimit tĂ« koronavirusit” nĂ« vlerĂ« prej 600 eurosh.

Udhëtarët u paralajmëruan më parë se do të kishte ndërprerje të transportit hekurudhor.

Claus Weselsky, u tha gazetarëve se kjo grevë do të prekte edhe trenat e mallrave dhe do të zgjaste tre ditë. Greva nisi të martën në orën 19:00.

Më pas, ajo do të përfshijë trenat e mëngjesit të së mërkurës, deri në orën 2 të mëngjesit të së premtes.

MirĂ«po, operatori gjerman i trenave “Deutsche Bahn” ka hedhur poshtĂ« kĂ«rkesat e punĂ«torĂ«ve. Kompania ka humbur miliarda qĂ« nga fillimi i pandemisĂ« si edhe nga pĂ«rmbytjet e fundit qĂ« shkatĂ«rruan ose dĂ«mtuan shina tĂ« shumta hekurudhore.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *