Nis linja e lundrimit midis Libisë dhe Turqisë

Ministri libian i Transportit Mohamed al-Shohobi nisi të mërkurën linjën e parë të lundrimit turistik midis Libisë dhe Turqisë, udhëtimi i parë i këtij lloji në Libi në më shumë se 20 vjet, tha Ministria e Transportit në një deklaratë.

Nisja e linjës së lundrimit vjen në kuadër të përpjekjeve të qeverisë libiane për të promovuar partneritetin midis sektorit publik dhe privat, tha ministria.

“Qeveria e Unitetit Kombëtar ka kontribuar në tejkalimin e të gjitha vështirësive dhe pengesave me të cilat u përball realizimi i këtij projekti”, thuhet në deklaratë.

“Ne jemi në proces të marrjes së disa masave të veçanta, në marrëveshje me qeveritë egjiptiane, tuniziane dhe marokene, për të nisur linjat turistike të lundrimit në të ardhmen e afërt,” tha al-Shohobi.

Linja e re e lundrimit është midis qytetit libian Misurata dhe Izmirit të Turqisë.

“Ka një kërkesë të mirë për këtë linjë lundrimi, edhe pse nuk është verë. Për udhëtimin e parë, janë rreth 220 pasagjerë dhe udhëtimi zgjat rreth 48 orë,” tha për Xinhua Taha Hadid, zëdhënës i stacionit detar Misurata.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *