Nis pelegrinazhi në Mekë, 1 milionë myslimanë vizitojnë qytetin e shenjtë duke iu nënshtruar protokollit anti-Covid

Nis pelegrinazhi në Mekë, 1 milionë myslimanë vizitojnë qytetin e shenjtë duke iu nënshtruar protokollit anti-Covid.

Një milion pelegrinë nga e gjithë bota u mblodhën të enjten në qytetin e shenjtë të Mekës në Arabinë Saudite për të kryer ritet fillestare të Haxhit, duke shënuar pelegrinazhin më të madh islam që kur pandemia e Covid-19 përmbysi kremtimin e një prej shtyllave kryesore të Islamit.

Për besimtarët myslimanë në gjendje të mirë ekonomike dhe shëndetësore, kremtimi i Haxhit dhe pelegrinazhi në Mekë është detyrë që duhet ta kryejnë të paktën një herë në jetë.

Pelegrinazhi i çon besimtarët në një rrugë të përshkuar nga Profeti Muhamed rreth 1400 vjet më parë.

Pelegrinët kalojnë pesë ditë duke kryer një sërë ritualesh që synojnë t’i afrojnë ata me Zotin.

Kjo përfshin faljen rreth Qabesë në formë kubi, faltorja më e shenjtë në Islam.

Në qendër të oborrit të Xhamisë së Madhe të enjten, mijëra pelegrinë të demaskuar rrotulluan Qaben.

Turmat, dukshëm më të pakta se zakonisht, lëviznin në drejtim të kundërt të akrepave të orës rreth ndërtesës së granitit në një turbullirë, zemrat e tyre anonin drejt strukturës që synonte të simbolizonte njëashmërinë e Zotit në Islam.

Pelegrinët, pas kufizimeve të vizitave në Xhaminë e Madhe dy vitet e fundit për shkak të pandemisë së Covid-19, tregonin vigjilencë të vazhdueshme në ruajtjen e distancimit social dhe në mbajtjen e maskave.

Në mënyrë tipike, adhuruesit kërkonin të çanin turmat për të prekur dhe puthur Gurin e Zi në këndin lindor të Qabesë, por qeveria e ka ndaluar këtë praktikë.

Autoritetet saudite shpërndanë gjithashtu shishe me ujë nga pusi i shenjtë Zemzem në vend që të lejonin pelegrinët të pinin nga gotat në xhami.

Mijëra punonjës mjekësorë ishin në dispozicion për të ndihmuar ata në nevojë.

Këtë vit, haxhi është i hapur për vetëm 1 milion pelegrinë të huaj dhe vendas, të cilët janë vaksinuar plotësisht kundër koronavirusit, rezultojnë negativë në testin për COVID-19 dhe janë nga 18 deri në 65 vjeç.

Autoritetet vlerësojnë se 85% e pelegrinëve kanë ardhur nga jashtë. Ndërsa frekuentimi i këtij viti është shumë më i ulët se fluksi i para-pandemisë prej 2.5 milionë pelegrinësh, ai përfaqëson një hap të rëndësishëm më afër normales pasi mbretëria e kufizoi ngjarjen në një numër të vogël banorësh myslimanë për dy vitet e fundit.

Rituali pothuajse u anulua tërësisht në vitin 2020, kur më pak se 1000 banorë u lejuan të merrnin pjesë. Rreth 60,000 banorë morën pjesë vitin e shkuar.

Kufizimet e paprecedentë sollën valë tronditëse në botën myslimane dhe shkatërruan shumë besimtarë, të cilët shpesh kursejnë dhe presin me vite për të bërë pelegrinazhin.

Megjithëse nuk është më nën hijen e pandemisë, ky haxh po zhvillohet në mes të luftës së Rusisë kundër Ukrainës, një konflikt që mund të jetë mijëra kilometra larg shtëpive të shumë myslimanëve, por që ka rritur çmimet e ushqimeve bazë dhe ka përhapur mjerimin në mbarë botën. .

Haxhi në Islam është menduar të jetë një barazues dhe bashkues i madh mes myslimanëve.

Pelegrinët veshin veshje të thjeshta: për burrat është tipike të veshin një rrobë të bardhë, ndërsa gratë veshin veshje dhe shami konservatore, duke hequr dorë nga grimi, manikyri dhe parfumi për t’iu afruar Zotit, shkruan Associated Press.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.