Nis rrugëtimi i qeverisë ll, Kurti merr sot zyrtarisht postin e kryeministrit të Kosovës

KOSOVA

Albin Kurti merr sot për herë të dytë postin e kryeministrit të Kosovës. Ditën e djeshme ai u zgjodh me shumicë votash nga parlamenti i ri i dalë nga zgjedhjet e 14 shkurtit që zgjodhi edhe Glauk Konjufcën kryeparlamentar, njëkohësisht mori edhe rolin e Presidentit në detyrë.

Kurti bëhet për herë të dytë kryeministër në harkun kohor të një viti. Radhën e kaluar ai nuk mundi ta mbajë postin më shumë se 3 muaj, kurse kësaj radhe sërish ai është në një koalicion, por me listën ‘’GUXO’’ të Vjosa Osmanit.

Nga sot nis dhe rrugëtimi i qeverisë Kurti ll.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.