Nisi sot dhe përfundon më 9 prill, kalendari i agjërimit për muajin e Ramazanit

nisi sot dhe perfundon me 9 prill kalendari i agjerimit per muajin e ramazanit

Sipas kalendarit mysliman, muaji i Ramazanit fillon sot më 11 mars dhe përfundon me 9 prill.

Ramazani është muaji i nëntë i kalendarit Islam.

Muaji zgjat 29 ose 30 ditë bazuar në vëzhgimet pamore të hënës së re dhe sipas llogarive të shumta të hartuara në hadithe.

Fjala ramazan vjen nga arabishtja ‘Ramaḍān’ që do të thotë vapë ose thatësirë.

Agjërimi është një nga pesë shtyllat e Islamit dhe zgjatë nga agimi deri në perëndimin e diellit.

Capture
Capture
Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts