Nisin evakuimet e para të ushtarëve të plagosur ukrainas nga Azovstal

Evakuimet e para të ushtarëve të plagosur nga uzina e çelikutr të Azovstal në Mariuopol kanë nisur.

Rreth një duzinë autobusë që transportonin luftëtarë ukrainas të cilët ishin ngujuar nën uzinën e rrethuar janë parë duke u larguar nga vendi, raporton agjencia e lajmeve Reuters.

Kjo nuk është konfirmuar nga autoritetet ukrainase dhe BBC nuk mund ta verifikojë atë në mënyrë të pavarur.

Një komandant i lartë i forcave ukrainase në uzinën e rrethuar tha më herët në një postim në mediat sociale se luftëtarët atje po zbatonin një vendim nga komanda e lartë ushtarake ukrainase për të shpëtuar jetën e personelit të shërbimit, por ai nuk dha detaje se cili ishte vendimi.

Kujtojmë se më herët Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha se kishte arritur një marrëveshje me Ukrainën që ushtarët e plagosur të evakuoheshin nga fabrika e rrethuar e çelikut Azovstal, megjithatë një lajm i tillë nuk është konfirmuar nga Kievi.

Reuters po raporton se ushtarët ukrainas nga fabrika e çelikut Azovstal në Mariupol kanë mbërritur në qytetin e kontrolluar nga Rusia të Novoazovsk.

Rusia kishte thënë se do të përdorte një “korridor humanitar” të krijuar për të evakuuar ushtarët e plagosur ukrainas në një institucion mjekësor në qytet, rreth 45 km në lindje të Mariupolit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts