“Një absurditet i bazuar në një gënjeshtër”, ylli i popit Sting ndërpret koncertin dhe flet për Ukrainën: Demokracia është në rrezik të madh

nje absurditet i bazuar ne nje genjeshter ylli i popit sting nderpret koncertin dhe flet per ukrainen demokracia eshte ne rrezik te madh
nje absurditet i bazuar ne nje genjeshter ylli i popit sting nderpret koncertin dhe flet per ukrainen demokracia eshte ne rrezik te madh

Ylli i popit Sting e ka denoncuar luftën në Ukrainë si “një absurditet i bazuar në një gënjeshtër”.

Muzikanti ndërpreu një koncert në stadiumin kombëtar të Varshavës në Poloni të shtunën në mbrëmje për të paralajmëruar audiencën e tij se demokracia ishte nën sulm në mbarë botën.

Ai i kërkoi një aktori popullor polak, Maciej Stuhr, të dilte në skenë gjatë shfaqjes për të përkthyer paralajmërimin e tij se demokracia ishte “në rrezik të madh të humbte nëse nuk e mbrojmë atë”.

“Alternativa e demokracisë është një burg, një burg i mendjes. Alternativa e demokracisë është dhuna, shtypja, burgimi dhe heshtja,” tha Sting dhe më pas kaloi dorën në qafë në një gjest kapje fyti.

70-vjeçari tha gjithashtu: “Lufta në Ukrainë është një absurditet i bazuar në një gënjeshtër. Nëse ne e gëlltisim atë gënjeshtër, gënjeshtra do të na hajë”.

Ai duket se po i referohej justifikimeve që Rusia është përpjekur të japë për pushtimin e saj, duke përfshirë një pretendim se ajo po kërkon të “de-nazifikojë” Ukrainën, një demokraci e udhëhequr nga një president hebre.

Pas fjalës së tij këngëtari performoi Fragile, teksti i të cilit përfshin fjalët se “asgjë nuk vjen nga dhuna dhe asgjë nuk mundet kurrë”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts