“Një bandë indiane aksesoi dosjet e politikanëve dhe…”/ Analiza e “The Times”: Kush është rrjeti global i hackerave që shënjestron VIP-at

Hetuesit privatë të lidhur me qytetin e Londrës po përdorin një bandë hakerimi kompjuterësh me bazë në Indi për të shënjestruar bizneset britanike, zyrtarët qeveritarë dhe gazetarët.

Sunday Times dhe Byroja e Gazetarisë Investigative iu është dhënë akses në bazën e të dhënave të bandës, e cila zbulon shkallën e jashtëzakonshme të sulmeve.

The Time shkruan se ajo tregon se kriminelët synonin llogaritë private të emailit të më shumë se 100 viktimave në emër të hetuesve që punonin për shtetet autokratike, avokatëve britanikë dhe klientëve të tyre të pasur.

Kritikët e Katarit të cilët kërcënuan se do të ekspozonin keqbërjet nga shteti i Gjirit në prag të Kupës së Botës të këtij muaji ishin mes atyre që u hakeruan.

Është hera e parë që funksionet e brendshme të një bande të madhe “hack-for-hire” janë zbuluar në media dhe zbulon komplote të shumta kriminale.

Disa nga klientët e hakerëve janë hetues privatë të përdorur nga firma të mëdha ligjore me baza në qytetin e Londrës.

Hetimi ynë  bazuar në dokumentet e zbuluara dhe punën e fshehtë në Indi :
• Urdhrat iu dorëzuan bandës për të synuar redaktorin politik të BBC-së, Chris Mason, në maj, tre javë pasi u shpall emërimi i tij.

• Presidenti i Zvicrës dhe zëvendësi i tij u vunë në shënjestër vetëm disa ditë pasi ai u takua me Boris Johnson dhe Liz Truss në Downing Street për të diskutuar sanksionet ruse.

• Philip Hammond, atëherë kancelar, u hakerua teksa po merrej me pasojat e helmimeve me novichok të Rusisë në Salisbury.

• Një hetues privat i punësuar nga një firmë ligjore në Londër, që vepronte për shtetin rus, urdhëroi bandën të shënjestronte një oligark me bazë në Britani.

• Michel Platini, ish-kreu i futbollit evropian, u hakerua pak para se të fliste me policinë franceze rreth akuzave për korrupsion në lidhje me Kupën e Botës të këtij viti.

• Hakerët hynë në kutitë e postës elektronike të bosëve të garave motorike të Formula 1, Ruth Buscombe, drejtuesja britanike e strategjisë së garave në ekipin Alfa Romeo, dhe Otmar Szafnauer, i cili ishte shefi ekzekutiv i ekipit të Aston Martin.

• Banda kapi kontrollin e kompjuterëve në pronësi të politikanëve, gjeneralëve dhe diplomatëve të Pakistanit dhe përgjonte bisedat e tyre private me sa duket me urdhër të shërbimeve sekrete indiane.

Komisionimi i hakerimit është një vepër penale e dënueshme me një dënim maksimal prej dhjetë vjet burg në Britani. Policia Metropolitane u informua në lidhje me akuzat në lidhje me Katarin në tetor të vitit të kaluar, por zgjodhi të mos ndërmarrë asnjë veprim.

David Davis, ish-ministri i kabinetit, tha se duhet të rihapet hetimi për sulmet kibernetike kundër qytetarëve britanikë.

Davis tha se hetimi ekspozoi shumë , tregoi se si Londra është bërë “qendra globale e hackerëve”. Më tej shtoi: “Ai përshkruan një pamje të zymtë të një rrjeti hackerimi kriminal që kërcënon drejtësinë dhe privatësinë këtu në MB dhe në mbarë botën”.

Banda e hakerëve, e cila operon me emrin WhiteInt, drejtohet nga një apartament në katin e katërt në një periferi të qytetit të teknologjisë indiane Gurugram.

Organizatori i saj është 31-vjeçari Aditya Jain, një ekspert i rastësishëm i sigurisë kibernetike televizive, i cili gjithashtu mban një punë ditore në zyrën indiane të firmës britanike të kontabilitetit Deloitte.

Për shtatë vjet, Jain ka drejtuar një rrjet hackerash kompjuterësh të cilët janë punësuar nga detektivë privatë britanikë për të vjedhur kutitë e postës elektronike të objektivave të tyre duke përdorur teknikat e “phishing”.

Ndonjëherë ekipi i tij vendos softuer që cili merr kontrollin e kamerave dhe mikrofonave të kompjuterëve dhe i lejon ata të shikojnë dhe dëgjojnë “viktimat” e tyre.

Në fillim të këtij viti , reporterë të fshehtë nga kjo gazetë udhëtuan në Indi duke u paraqitur si hetues të korporatave që kërkonin të punësonin një hacker kompjuteri dhe iu afruan një numri kriminelësh të dyshuar kibernetikë.

Gazetarët kontaktuan Jain dhe filluan një shkëmbim të gjatë mesazhesh. Jain u tha atyre: “Unë ofroj akses në informacionin me burim të mbyllur të e-mailit dhe kompjuterëve të PoI [personit të interesit] kudo në mbarë globin . . . një afat mesatar kohor është rreth 20 deri në 30 ditë.”

Më pas, ai dha vullnetarisht detaje për një nga projektet e tij që lidhej me FIFA-n, organin drejtues të futbollit dhe organizatorët e Kupës së Botës. “Kam punuar me sukses në marrjen e të dhënave me email të [një] disa individëve të profilit të lartë (në lidhje me FIFA) me bazë në [MB] me urdhër të një klienti të sponsorizuar nga një vend i Gjirit,” shkroi ai.

Ai vazhdoi të pretendonte se ‘klienti përfundimtar’ ishte Katari, në përgjigje të pyetjeve të gazetarëve të fshehtë. Ai tha se ishte punësuar për projektin nga një hetues me bazë në Zvicër i quajtur Jonas Rey.

Më vonë, The Sunday Times dhe Byroja u panë në bazën e të dhënave sekrete që detajonte klientët e Jain dhe objektivat e hakerëve.

Shtatë klientë janë përmendur në listë dhe përfshijnë hetues privatë britanikë.

Ish-oficeri i Policisë Metropolitane Nick Del Rosso duket se i ka siguruar bandës objektivat për të paktën 40 nga sulmet kibernetike.

Rey ishte klienti i bandës. Ai punonte për kompaninë zvicerane të inteligjencës korporative Diligence Global Business Intelligence, e cila zotërohet dhe drejtohet nga Nick Day, një ish-oficer i MI5.

Firma ishte kompania motër e firmës së mirënjohur të inteligjencës korporative të qytetit të Londrës Diligence.

Në janar 2019, Diligence Global ishte punësuar për të punuar në një projekt të Kupës së Botës, sipas dokumenteve të gjykatës. Gjatë vitit të ardhshëm, Rey filloi të ngarkonte bandën për të synuar njerëzit që kishin ekspozuar keqbërjet nga Katari.

Objektivat përfshinin Jonathan Calvert, redaktor i ekipit të The Sunday Times Insight që kishte qenë në ballë të ekspozimit të korrupsionit që bëri që FIFA t’i jepte Kupën e Botës Katarit në 2010.

Sipas bazës së të dhënave, Rey udhëzoi Jain të synonte Calvert më 22 prill 2019. Vetëm disa javë më parë, Insight kishte shkruar një histori që zbulonte 100 milionë dollarë “taksë suksesi” që Katari i ofroi FIFA-s në këmbim të të drejtës për të pritur turneun.

(BalkamWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts