“Një burrë me kujtesë të dobët”/ Këshilltari Special Hur do të dëshmojë para panelit të Dhomës së Përfaqësuesve për hetimin e dokumenteve të Biden

nje burre me kujtese te dobet keshilltari special hur do te deshmoje para panelit te dhomes se perfaqesuesve per hetimin e dokumenteve te biden
nje burre me kujtese te dobet keshilltari special hur do te deshmoje para panelit te dhomes se perfaqesuesve per hetimin e dokumenteve te biden

Këshilltari Special Robert Hur do të dëshmojë më 12 mars para një paneli të Dhomës së Përfaqësuesve mbi raportin e tij mbi hetimin e dokumenteve që përfshin Presidentin Joe Biden, sipas një deklarate të panelit të hënën. Hur, një ish-avokat amerikan në Maryland gjatë administratës së presidentit republikan Donald Trump, drejtoi një hetim 15-mujor për trajtimin e dokumenteve të klasifikuara nga Biden.

Në shkurt, ai lëshoi ​​një raport duke thënë se nuk pranoi të kërkonte akuza kundër Biden dhe se do të ishte e vështirë të dënohej. Hur tha se presidenti do të prezantohej para një jurie si një “burrë i moshuar me qëllime të mira dhe me kujtesë të dobët”. Administrata Biden e quajti raportin të motivuar politikisht përpara zgjedhjeve të nëntorit. Biden, 81 vjeç, kërkon një mandat të dytë. Trump, 77 vjeç, është kandidati kryesor për nominimin e republikanëve në garë.

Republikanët e kanë shfrytëzuar raportin, duke thënë se ai demonstron një sistem drejtësie të pabarabartë. Trump u padit në qershor për keqpërdorim të dokumenteve të klasifikuara. Prokurorët thanë se Trump zhvendosi dokumente të klasifikuara rreth shtëpisë së tij në Florida për të parandaluar gjetjen e tyre dhe diskutoi me avokatët e tij mundësinë e gënjeshtrave ndaj zyrtarëve qeveritarë duke u përpjekur të rikuperonin dokumentet.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts