‘Një dem nuk bëhet mbret vetëm duke hyrë në pallat, por…’, gazetarja e njohur turke arrestohet për fyerje ndaj presidentit Erdogan

Një gjykatë turke ka arrestuar gazetaren e njohur Sedef Kabash për fyerje ndaj presidentit të vendit Recep Taip Erdogan. Policia i shkoi ne shtepi gazetares turke pas nje deklarate qe ajo beri ne nje televizion ku citoi nje shprehje qe ne menyre indirekte godiste presidentin turk Erdogan.

“Ka një fjalë të urtë shumë të famshme që thotë se një kurore ne koke e ben njeriun me te zgjuar, por ne e shohim se kjo nuk është e vërtetë”, tha ajo në kanalin Tele1. “Një dem nuk bëhet mbret vetëm duke hyrë në pallat, por pallati shndërrohet ne nje stalle lopesh. deklaroi gazetarja turke.

Akuza per fyerjen e presidentit ne Turqi parashikon një dënim me burg nga një deri në katër vjet.
Zedhenesi i shtypit te presidentit Erdogan, Fahrettin Altun i përshkroi komentet e saj si “të papërgjegjshme”.
Në deklaratën e saj në gjykatë, zonja Kabash mohoi se kishte synim të fyente presidentin.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.