Një frazë që ju ndihmon për të fituar respekt, e përdorin njerëzit inteligjentë

Tomi, i cili humbi punën e tij për shkak të një perceptimi të keq nga bashkëpunëtorët e tij, luftoi për të kuptuar çfarë bëri gabim. Shumë individë, pa e ditur, vendosin pengesa në komunikim që pengojnë marrëdhëniet e tyre. Për të thyer këto pengesa dhe për të fituar respekt, ka një frazë të thjeshtë, por të fuqishme me 10 fjalë që duhet të kujtohen: “Nuk është se çfarë thoni; është se si e thoni.”

Studimet e fundit e përkrahin rëndësinë e tonit dhe shprehjeve në komunikim. Albert Mehrabian, një psikolog, theksoi ndikimin e “si e thoni” në transmetimin e mesazhit. Studimet më të fundit të Profesor Robin Dunbar nga Universiteti i Oksfordit tregojnë më tej se sinjalizimet jo-verbale luajnë një rol të rëndësishëm në përcaktimin e natyrës së marrëdhënieve.

Për të fituar respektin, është e rëndësishme të jeni respektues në fjalë dhe sinjalizime joverbale. Shfaqja e hidhërimit në gjuhën e trupit dhe mimikat e çuditshme të fytyrës mund të zvogëlojnë shpejt respektin, veçanërisht kur shoqërohen me sarkazëm ose komente të acarta. Kujtimi i frazës me dhjetë fjalë ndez një ndalesë dhe lejon ndërgjegjësim për situatat e të tjerëve. Kjo ndryshon perspektivën, duke influencuar tonin dhe gjuhën e trupit.

Zbatimi i frazës është gjithashtu i vlefshëm gjatë bisedave të vështira. Konsideroni kohën dhe vendin që do të sjellin rezultatet më të mira. Filloni bisedën duke pyetur mbi perspektivën e personit tjetër dhe dëgjoni aktivisht pikëpamjet e tyre. Kërkoni leje para se të ndani pikëpamjen tuaj, duke i dhënë personit tjetër ndjenjën e kontrollit dhe hapësirës për të dëgjuar.

Së pari, ruani një ton të këndshëm dhe taktik, madje edhe kur shprehni mendimet në mënyrë të drejtpërdrejtë. Kujtoni se perceptimi formon realitetin në marrëdhëniet. Pavarësisht nga perceptimi juaj për vete, të tjerët ju vëzhgojnë bazuar në përvojat e tyre. Duke u fokusuar në mënyrën se si transmetoni mesazhin tuaj, mund të ndërtoni respekt dhe krijoni lidhje pozitive.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts