Një grua merr drejtimin e Reuters

14:12 16/04/2021

Agjencinë e pavarur të lajmeve botërore do ta udhëheqë 47-vjeçarja Alessandra Galloni

Për herë të parë në 170 vjet, një grua merr drejtimin e newsroom-it në kompaninë britanike të lajmeve Reuters. Alessandra Galloni është gruaja që do të drejtojë lajmet.

Ajo Ă«shtĂ« me shtetĂ«si italiane nga Roma dhe do tĂ« zĂ«vendĂ«sojĂ« nĂ« kĂ«tĂ« post Stephen Adler, qĂ« mbante kĂ«tĂ« detyrĂ« qĂ« nga viti 2011. Me Adler nĂ« krye, Reuters ka arritur tĂ« marrĂ« 7 çmime Pulitzer. NĂ«nsekretari i punĂ«ve evropiane Vincenzo Amendola u shpreh se ajo Ă«shtĂ« “krenaria italiane”.

Alessandra Galloni flet 4 gjuhë të huaja, me eksperiencë në ekonomi dhe politikë. Me parë ajo punonte për Wall Street Journal.

Galloni iu bashkua agjencisĂ« Reuters nĂ« 2013-Ă«n dhe ka qenĂ« drejtoreshĂ« e rrjetit tĂ« korrespondentĂ«ve nĂ« gjithĂ« botĂ«n. ËshtĂ« diplomuar nĂ« Harvard dhe me master nĂ« London School of Economics.

Prej 170 vitesh Reuters është një agjenci e pavarur dhe e besueshme për mbulimin e lajmeve botërore. Në fjalën për prezantimin e saj, Galloni tha se për të është një vlerësim që të drejtojë një redaksi me gazetarë të rinj e të talentuar.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *